Kako živimo Slovenci?

Ali Slovenci ta trenutek živimo bolje ali slabše kakor pred leti? V Delu FT smo pobrskali za podatki in analizami in ugotovili, da enoznačnega odgovora ni.

Objavljeno
07. september 2008 23.18
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana - Kadar političnega prostora ne zasenčijo, recimo, tajkuni in korupcija, je ena pomembnejših predvolilnih tem blaginja prebivalstva. Govor je bodisi o izboljšanju življenjske ravni, ki jo je prineslo modro vladanje strank na oblasti, bodisi o za ljudi neprijaznih ukrepih oziroma o poslabšanju kakovosti življenja, ki ga opaža (in v naslednjem mandatu namerava popraviti) opozicija. Tudi v Delu FT se sprašujemo, ali Slovenci ta trenutek živimo bolje ali slabše kakor pred leti.


Pobrskali smo za podatki in analizami in ugotovili, da enoznačnega odgovora ni. Obstaja nabor kazalnikov, ki jih izračunavajo uradne institucije, eni so bolj, drugi manj ažurni. Predvsem pa vsak posameznik drugače zaznava spremembe svoje življenjske ravni, pri čemer imajo veliko vlogo tudi prej izoblikovana pričakovanja.


Če pa upoštevamo samo kupno moč (zaznamuje jo gibanje razpoložljivih prejemkov, zlasti plač in pokojnin, ter izdatki za življenjske potrebščine in stanovanje), ugotovimo, da letos v povprečju živimo bolje kakor, denimo, pred štirimi leti, in slabše kakor lani. Poglavitni razlog je visoka inflacija, ki je izničila velik del visoke gospodarske rasti in povišanja plač. O tem smo se za FT pogovarjali z ekonomistom dr. Aleksandrom Kešeljevićem.

 

Več o tem preberite v prilogi Delo FT