Kam je padla kocka?

Kljub pričakovanjem, da bo finančni minister Andrej Bajuk zaradi pritiskov glede odstopa ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča nasprotoval gradnji igralniškega centra pri Novi Gorici, se to ni zgodilo.

Objavljeno
04. december 2006 21.48
Vanja Tekavec, novinarka gospodarske redakcije Dela
Kljub pričakovanjem, da bo finančni minister Andrej Bajuk zaradi pritiskov glede odstopa ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča nasprotoval gradnji igralniškega centra pri Novi Gorici, se to ni zgodilo. Prav nasprotno. Ministrove previdne besede o »velikem napredku na pogajanjih« z ameriško družbo Harrah's Entertainment lahko razumemo kot odprto povabilo največjemu tujemu investitorju v času Janševe vlade, kar morda kaže na to, da je gospodarski »poker« v naši državi včasih (tudi) ločen od sedanjih notranjepolitičnih tem.

Gradnja megaigralnice pri Novi Gorici sama po sebi seveda ni sporna, a poraja vedno nova vprašanja, povezana s pogoji, pod katerimi bo vlada vstopila v pogajanja z ameriško družbo Harrah's Entertainment. Prvo je nedvomno vprašanje davčnih olajšav. Te bodo, kot je razumeti zdaj, pisane predvsem na kožo megaigralnici, manj pa že obstoječim slovenskim igralnicam, ki z izjemo Hita ne poslujejo ravno bleščeče. Še bolj nenavadno je, da tuje podjetje diktira resni državi, kako naj oblikuje davčno zakonodajo. Si Slovenija to lahko privošči upoštevajoč dejstvo, da je pobiranje davkov eden poglavitnih razlogov za obstoj države? Kot del precej širše zgodbe lahko razumemo tudi ponedeljkovo sporočilo, da bodo Američani dobili vsaj 49-odstotni delež v novi družbi. Da bi bilo to mogoče, bo treba spremeniti sedanji zakon o igralništvu, to pa seveda lahko pomeni marsikaj. Tudi uvod v širšo privatizacijo slovenskih igralnic, ki je bila pred časom povod za sprejetje sedanje stroge igralniške zakonodaje. Natančneje, tako strog zakon smo dobili po aferi Hit, zato ponedeljkova napoved pravzaprav ponovno buri duhove izpred trinajstih let.

Odgovori na omenjena vprašanja so za zdaj še zaviti v tančico skrivnostnih pogajanj, vsekakor pa je jasno, da je Harrah's Entertainment prvi velik investitor, ki prihaja v Slovenijo v času Janševe vlade. Kar je bil za Ropa Revoz, je za Janšo Harrah's Entertainment. Vprašanje pa je, kako bo na to odgovorila Rimskokatoliška cerkev, ki je, kot vemo, širitvi igralništva doslej javno odločno nasprotovala.