Ljubljana − Število registriranih brezposelnih je bilo konec aprila pri 91.087, kar je 4,3 odstotka manj kot marca in 13,6 odstotka manj kot aprila lani. Brezposelnost je upadla po vsej državi. V prvih štirih mesecih leta je bilo v povprečju prijavljenih 13 odstotkov manj brezposelnih kot v istem obdobju lani, je objavil Zavod RS za zaposlovanje.
Od 9292 brezposelnih, ki jih je aprila zavod odjavil iz evidence, se je zaposlilo oziroma samozaposlilo 6931 oseb, kar je 28,5 odstotka manj kot marca in 17,6 odstotka manj kot aprila lani. Delodajalci so prek zavoda za zaposlovanje najpogosteje iskali delavce za preprosta dela, natakarje ter voznike težkih tovornjakov in čistilce.
V prvih štirih mesecih leta je bilo v njej v povprečju prijavljenih 97.838 oseb, kar je 13 odstotkov manj kot lani, na novo se je prijavilo 29.984 oseb oziroma 8,6 odstotka manj kot lani. »V primerjavi z enakim lanskim obdobjem se je prijavilo za 13,3 odstotka manj iskalcev prve zaposlitve, za 9,7 odstotka manj trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 9,5 odstotka manj brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas,« so sporočili iz zavoda za zaposlovanje.
Aprila se je v primerjavi s prejšnjim mesecem brezposelnost zmanjšala v vseh območnih službah zavoda, najbolj v koprski, in sicer za 7,2 odstotka. Nadpovprečno je glede na raven države brezposelnost upadla še v službah Murska Sobota (−5,5 odstotka), Ptuj (−5,4 odstotka), Nova Gorica (−4,8 odstotka), Velenje (−4,7 odstotka) in Kranj (−4,4 odstotka).
Struktura prijavljenih iskalcev
Med prijavljenimi brezposelnimi se je v letu dni najbolj zmanjšalo število mladih, in sicer za dobro petino. Točno 20 odstotkov iskalcev dela še spada v to generacijo, medtem ko jih je lani 21,7 odstotka, še leto prej pa 24,1 odstotka. Na drugi strani se je v letu dni ob šestodstotnem zmanjšanju iskalcev, starejših od 50 let njihov delež med brezposelnimi povečal za 3,1 odstotne točke na 38,4 odstotka, aprila 2015 so predstavljali 32,2 odstotka iskalcev dela.
Podoben, vendar manj izrazit trend se kaže, če brezposelne razdelimo po izobrazbi. Za dve odstotni točki se je v dveh letih zmanjšal delež tistih s končano srednjo šolo, odstotek manj je poklicno izobraženih, za skoraj dva odstotka (na 18,1 odstotka) se je povečalo število terciarno izobraženih brezposelnih. Še vedno se rahlo povečuje delež žensk in dolgotrajno brezposelnih.