Gostje ne »kapljajo« sami, treba jih je privabiti

O poletni sezoni v kampu Ljubljana Resort z Majo Četojevič, vodjo kampa. Vrhunec do 20. avgusta.

Objavljeno
02. avgust 2017 17.12
Mojca Finc
Mojca Finc

Ko se večina odpravi na dolgo pričakovan poletni dopust, ima Maja Četojevič s svojo ekipo v kampu Ljubljana Resort največ dela. Vrhunec sezone v kampu na Ježici, ki se ponaša s 177 parcelami in 12 mobilnimi hišicami, traja mesec dni, vrvež naj bi se nekoliko umiril po 20. avgustu. »Včasih smo prvi stik obiskovalca s Slovenijo. Zato je še posebej pomembno, da naredimo dober vtis,« je povedala vodja kampa.

Prvi pridejo Italijani

Kmalu po tistem, ko v kampu Ljubljana Resort potegnejo črto pod sezono, se že začnejo pripravljati na novo. Za prva intenzivna dela poprimejo januarja oziroma februarja. »Takrat začnemo sestavljati pakete, pošiljamo ponudbe, sprejemamo rezervacije za poletje,« je naštela Četojevičeva. Spomladi uredijo okolico: kosijo, obrežejo drevje, posadijo rože, zasujejo luknje, uredijo parcele ... Prvi obiskovalci se pripeljejo za velikonočne praznike. Ponavadi iz Italije. »Tudi pozimi imamo največ Italijanov. Pridejo v začetku decembra in takoj po božiču,« je razkrila, da je kamp odprt vse leto. Goste imajo tudi za silvestrovo.

Nase ljubljanski kamp opozarja na sejmih pred sezono in po njej. Takrat je treba potencialnim gostom postreči z idejami, kam na oddih, je poudarila sogovornica.

»Večina ostane po dve noči. Ne kapljajo sami od sebe. Treba jih je prepričati, da pridejo in tudi ostanejo. Trudimo se, da jih zadržimo z dodatno ponudbo. V povezovanju z drugimi kampi jim, denimo, ponujamo celostno izkušnjo v Sloveniji. Organiziramo tudi festivale,« je opisovala in omenila septembrski dogodek Wild West Fest s koncerti, plesnimi delavnicami, zborom ameriških avtomobilov in podobno.

Slovenci prespijo, ko je v mestu kakšen koncert

Slovenski gosti so redki, pomenijo odstotek vseh obiskovalcev. »Pridejo, ko je v Ljubljani kakšen koncert,« je razkrila Maja Četojevič. V kampu na Ježici prevladujejo Italijani, pred sezono in po njej so številni Nizozemci, Nemci in Angleži, predvsem upokojenci. Med poletnimi počitnicami je veliko tudi Belgijcev in Švicarjev, večinoma so to družine in mladi popotniki. Obiskovalcev je vsako leto več, je opazila sogovornica.

Priliv so, denimo, zaznali maja, ko je na državnih mejah s Hrvaško veljal poostren nadzor. Nekateri so se prav zaradi cestnih zastojev odločili podaljšati bivanje v Ljubljani. Tudi naziv zelena prestolnica Evrope se je izkazala kot magnet za turiste, je dodala sogovornica. »Vsak obiskovalec je navdušen nad Ljubljano, zaljubi se v mesto,« je prepričana.

Želja: senca in TV-signal

Kakšne pa so najpogostejše želje gostov? »V sezoni bi seveda vsi radi imeli senco. Vendar pa vsem ni mogoče zagotoviti vsega. Nameščeni v senci bi pogosto želeli še televizijski signal. Radi pogledajo poročila, med volitvami v Franciji smo imeli veliko Francozov, ki so spremljali, kaj se dogaja v domovini, prejšnji mesec so spremljali priljubljeno kolesarsko dirko Tour de France ... Željam tistih brez rezervacij ali gostov, ki pridejo pozno podnevi, težje ugodimo. Se pa po najboljših močeh trudimo poiskati kompromis,« je o izzivih povedala Četojevičeva, sicer magistrica biologije, ki jo je v turizem odneslo med študijem.

Predsodki izginejo

Njeno delo zajema raznolike naloge. V sezoni skrbi za goste, se dogovarja za dogodke, promovira dodatno ponudbo v kampu, denimo, kolesarske ture, vinske večere, animacijo za otroke, usklajuje kolektiv, skrbi za račune, rezervacije, poslovanje ... »Lahko bi delala od 6. ure zjutraj do večera, če bi želela,« je razkrila. Prav dinamika je tisto, kar ji je najbolj všeč. »Vsak delovni dan je izziv zase,« je razmišljala sogovornica, ki si želi, da bi gostje kamp zapustili z najlepšim vtisom. »Ne predstavljamo namreč samo Ljubljane, ampak vso Slovenijo,« je dejala.

Delo v turizmu utrdi

Z delom v turizmu je utrdila svojo potrpežljivost. »Pa tudi to sem se naučila, da je treba z gosti vedno najti skupno točko. S kilometrino v turizmu že začutiš človeka. Oceniš, kaj lahko ponudiš ali pa česa raje ne, saj je treba upoštevati kulturne razlike. Izraelci, denimo, želijo nekaj povsem drugega kot Nemci. Vse to se naučiš. Pa tudi spoštovati in sprejemati. Predsodki v takšnem delovnem procesu izginejo,« je razpredala sogovornica.

Med sezono si privošči kakšen prost dan in izlet – tedaj kamp prepusti tistim, ki dobro poznajo poslovanje in jim zaupa –, počitnice pa pridejo v poštev pred sezono ali po njej. Takrat nastopi njen »poletni« odklop.