Kakšni bodo poklici prihodnosti? To je vprašanje za milijon dolarjev, pravijo mnogi strokovnjaki, neizpodbitno pa je, da se že danes spreminjajo in se bodo v prihodnosti še bolj. Delali bomo drugače, v življenju zamenjali več služb, predvsem pa več delovnih mest. Zato je neprestano učenje tako pomembno. Kako pomembno je vprašanje prihodnosti dela, nakazuje tudi to, da ga na vidno mesto v agendi postavljajo med drugim v EU, na to temo nastajajo številne obsežne raziskave.
Avtomatizacija
Ena takšnih je na primer McKinseyeva, v kateri so avtorji analizirali več kot 2000 aktivnosti, ki jih opravljajo zaposleni v več kot 800 poklicih iz različnih panog v ZDA. Ugotavljali so, koliko delovnega časa v katerem od poklicev porabijo za posamezno aktivnost, nato pa, kolikšen delež te aktivnosti je mogoče avtomatizirati s tehnologijami, ki jih poznamo že danes. Rezultati nakazujejo, katera so delovna mesta, ki jih verjetno zelo kmalu čakajo spremembe – če se že ne dogajajo.
Za večji ogled kliknite na grafiko.
Kot lahko razberemo iz infografike zgoraj, je raziskava na primer pokazala, da zaposleni v hotelirstvu in turizmu 48 odstotkov časa opravljajo predvidljivo fizično delo in da je 90 do 100 odstotkov (podatek kaže barva stolpca) tega dela že danes mogoče avtomatizirati z uvedbo znanih tehnologij. V tej panogi zaposleni 22 odstotkov časa delajo s strankami, zdaj dostopne tehnologije bi lahko 'opravile' med 40 in 50 odstotkov njihovega dela. Preverite svoj poklic
Raziskave kažejo, da je ljudi po vsem svetu strah za svoja delovna mesta. Da mogoče ne čisto neupravičeno, je pokazala analiza, ki so jo naredili na Oxfordu: delovna mesta, ki jih bodo podjetja zaprla, bodo samo deloma nadomeščena z novimi. Po njihovih ugotovitvah naj bi bili glede na možnost avtomatizacije zapiranju delovnih mest najbolj izpostavljeni bančni uslužbenci na oddelku posojil, a kritiki teze nasprotujejo: tudi ob uvajanju bankomatov je bila skrb mnogih, da bodo zaposleni na bančnih okencih ostali brez dela, a so se preselili v zaledne službe.
»Danes se je zelo težko šolati za poklic, ki bo obstajal čez deset let. Tega se moramo zavedati, slediti trgu in razvoju ter svoja znanja, veščine in kompetence prilagajati potrebam ali pa jih soustvarjati,« se z Boštjančičevo strinjajo na portalu Mojedelo.com.
»Novi poklici se razvijajo skupaj s tehnologijami. Med tistimi, ki jih pred desetimi leti še ni bilo, so: upravljavec dronov, strokovnjak za 3D-tisk, sodelavec za optimizacijo spletnih strani, specialist za digitalni marketing, programer mobilnih aplikacij, specialist za virtualne valute,« je naštela.
Podjetja iščejo 4,5 milijona podatkovnih inženirjev
Raziskava, ki jo je opravila Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofund), jasno kaže, v katero smer trenutno gredo trendi. »V vzponu so večinoma tehnični in naravoslovni profili – ki jih je na trgu dela mnogo premalo. Samo na področju IKT se v Evropi išče skoraj milijon strokovnjakov, na svetu je povpraševanje po 4,5 milijona podatkovnih inženirjih,« je povedala Edita Krajnović, Mediade, soustanoviteljica projekta Inženirke in inženirji bomo!
Vpliv okolja in preplet znanj
Mojca Križnar, direktorica Hill International in svetovalka družbe Nowhere, pravi, da bodo pomembno vlogo pri nastajanju novih poklicev imeli trendi v svetu: »Staranje prebivalstva in daljšanje življenjske dobe bosta prispevala k razvoju novih poklicev na področju nege, medicine, farmacije, prehrane, družabništva, turizma, transporta.
Laura Smrekar, partnerica v Competu, pričakuje pri vseh delovnih mestih veliko večjo potrebo po interdisciplinarnosti. Ne govorimo več o klasičnih opisih delovnih nalog, ampak prepletanju različnih znanj in kompetenc.