Mladi in profesionalni

Pet superfinalistov programa AmCham Young Professionals bo tekmovalo za naslov AmCham Top Potential of the Year 2016.

Objavljeno
07. junij 2016 10.20
Petra Kovič
Petra Kovič

Pet superfinalistov programa AmCham Young Professionals iz šeste generacije tega programa bo na dogodku 8. junija tekmovalo za naslov AmCham Top Potential of the Year 2016. Za Svet kapitala so razmišljali o pametnem investiranju časa, energije, denarja in o tem, v kakšen svet se bomo zbudili, ko bodo oni prevzeli vajeti družbe.

***

BOŠTJAN KORITNIK,
tajnik in direktor založbe Pravne fakultete UL,
univ. dipl. prav.

ČAS

Najbolj koristno je čas vlagati v pridobivanje znanja in odnose; najprej v odnos do sebe, saj če se sam ne spoštuješ, te tudi drugi ne bodo. Vsaka investicija je odložena potrošnja oziroma ugodje. V tem obdobju se delno odpovedujem ugodju zato, da bom lahko bolj užival v prihodnje.

DENAR

Svojo prvo plačo, ki sem jo prislužil v Jati z - med drugim - obrezovanjem hrenovk, sem vložil v delnice. Večina »kupljenih« (p)idov je propadla, Lek sem prodal ob prevzemu in si povrnil začetni vložek, tako da sem bil na koncu na istem, a oborožen z veliko večjim znanjem o vlaganju, ki ga bom gotovo dobro unovčil. Tako sem sam izkusil tisto večno mantro, da pozitivni donosi iz preteklosti še niso jamstvo za prihodnost. Trenutno sem še vedno imetnik enot vzajemnih skladov, ki sem jih kupil pred več desetimi leti, čeprav sedaj predvsem zaradi davčne spodbude. Čakam namreč na naslednji razred obdavčitve kapitalskih dobičkov.

NOVI SVET

Žal se mi vse bolj zdi, da je del človeške nravi, da jo oblast in denar kvarita. Če ne bomo nečesa korenito spremenili, se mi zdi, da zato svet ne bo kaj dosti boljši in lepši. Kvečjemu prenapolnjen in onesnažen. Zato je treba iti v domišljeno strategijo sprememb - a ne le zaradi sprememb samih -, jih ponotranjiti, nato pa tudi udejanjiti.

***

PETRA NOVAK,
vodja projektov in psihologinja,
Competo

ČAS

V osebni razvoj, razumevanje drugih in širjenje svojih obzorij. Mislim, da bi morali več časa in energije namenjati oblikovanju pozitivnih izkušenj in raziskovanju. Manj bi nas moralo skrbeti kaj gre lahko narobe in v prihodnost zreti z optimizmom. Palica nas uči tistega, česa se ne sme. Ne nauči pa, kaj lahko in kaj je prav. Pohvale in spodbude so tisto, kar nas usmerja k inovacijam in kreativnosti.

DENAR

Denar ni končni cilj, je le orodje za doživljanje zanimivih izkušenj in raziskovanja svojih meja. Denar vložen v izobraževanja in potovanja mi pomaga, da širim svoje razumevanje sveta in drugih okoli sebe.

NOVI SVET

Upam in verjamem, da v družbi ne bo več tako imenovane naučene nemoči, ki posamezniku jemlje moč in ga potiska v vdanost v usodo. S prevzemanjem odgovornosti in vključevanjem v aktivno sooblikovanje naše družbe bomo lahko generacije mladih prispevale k razvoju. Pomembno je, da oblikujemo transparentno komunikacijo med generacijami in si zastavimo skupne cilje za prihodnost.

***

JOVAN PAVIĆEVIĆ,
Vodja trženja,
Beenius (SmartCom skupina)

ČAS

V zabavo. Ko se zabavamo, smo srečni. Ko smo srečni damo od sebe najboljše rezultate. Problem je, da se večina zaposlenih pri delu ne zabava in znotraj podjetji se zabave ne spodbuja. In če se ne zabavaš in prihajaš na delo z odporom, ne moreš prispevati dodane vrednosti, si v krču.

DENAR

V potovanja. To je izkušnja, ki je neizbrisljiva. S potovanji širiš obzorja, ne pridobivaš le spominov, ampak nova spoznanja, izkušnje in drugačne perspektive na določene okoliščine. Potovanja so neprecenljiva stvar.

NOVI SVET

Bo lepši. Bo lažji in manj stresen. Nov svet ne bo poznal urnika, kakršnega poznamo danes, ampak bo lepo prepletal zasebno in službeno v smislu, da nam ne bo težko med dopustom odzvati se na službeno urgenco in med službo si bomo brez slabe vesti privoščili pivo. Nečesa ne bomo delali, ker bomo morali delati, ampak ker bomo to želeli delati in v tem bomo uživali.

***

NINA LANGERHOLC ČEBOKLI,
vodja kabineta,
ministrstvo za javno upravo

ČAS

V povezovanje naših družbenih mrež, izkušenj, znanja, predvsem torej v sodelovanje. V tem se lahko rodi nekaj prebojnega, svežega, koristnega za širšo družbo.

DENAR

V netehnološke družbene inovacije, ki izkoriščajo sinergije med javno, zasebno in znanstveno sfero. V nove ideje in poslovne modele, ki imajo poudarjen vidik družbene odgovornosti in povečujejo kakovost življenja ljudi.

NOVI SVET

Sem nekakšna upornica znotraj sistema. Rada bi spremenila kulturo javne uprave. Vem, da to ne bo lahko in da se to ne zgodi z ukazom ali s sklepom vlade, ampak z vsakodnevnim zgledom drznih posameznikov, ki si upajo razbiti ustaljeni model kalup delovanja javne uprave. Iz javnega uslužbenca današnjega dne, ki se boji sprejemati odločitve in prevzemanja odgovornosti, je mogoče ustvariti javnega uslužbenca prihodnosti, ki bo razmišljal s svojo glavo, zanašal na svoje znanje, nenehno razmišljal o izboljšavah in deloval proaktivno, saj se bo sleherno sekundo zavedal, da je v službi zato, ker služi sodržavljanom.

***

MART D. BUH,
soustanovitelj in direktor,
Jezikovna agencija LanguageSitter®

ENERGIJA

V posel, družino, potovanja in zabavo. Zagotovo premalo energije vlagam v rekreacijo, kar me tepe pri dolgih delavnikih, ki bi jih verjetno lažje prenesel z več kondicije. Mislim, da bi moral vsakdo energijo vlagati v tisto, v kar iskreno verjame. Vse ostalo nima smisla.

DENAR

Od zgodnjih najstniških let sem med počitnicami delal in sem ves denar namenil uresničitvi želja in ciljev, kot je udeležba na jezikovnem tečaju v Angliji ali na primer nakup nove kitare. Zdaj denar vlagam v stvari, za katere verjamem, da bodo meni in tistim, ki so mi blizu, omogočile boljše življenje. Investicija v izobrazbo, ne nujno zgolj formalno, je vedno dobra odločitev.

NOVI SVET

Rad bi vstopil v svet, ki bo premogel več empatije in bo imel več integritete. To bomo dosegli tudi z drugačnim izobraževalnim sistemom in boljšo vzgojo. Ključna pri vsem pa je prava komunikacija, kjer si za zgled lahko jemljemo nekatere druge narode. Sam imam na primer izkušnje z Američani, ki so se vedno do zdaj izkazali za izjemno dobre komunikatorje, saj so sprogramirani v smer iskanja najboljših rešitev in se obnašajo samozavestno. Nam tega včasih manjka.