S tujimi lovci na glave in predstavniki mednarodnih podjetij se pogosto srečujejo na domačih tehniških fakultetah. Vendar so do njih nekoliko previdni, pojasnjujejo tako na fakulteti za strojništvo kot na fakulteti za računalništvo in informatiko ljubljanske univerze, saj so predvsem izobraževalna ustanova, ki mora skrbeti za razvoj stroke.
Tujcem kontaktnih podatkov svojih študentov ne dajejo, pojasnjuje tajnik strojne fakultete Tone Češnovar, jih pa povežejo z njimi, kadar so v igri raziskovalni projekti. Sicer 90 odstotkov študentov najde zaposlitev že med študijem.
»Povpraševanje po naših študentih je mnogo večje od ponudbe. Vsaj še enkrat toliko diplomantov bi potrebovali, da bi zadostili vsem potrebam,« opisuje tajnik, kar pomeni še dodatnih 400. Večino povpraševanja ustvarijo slovenska, a fakulteto mesečno obiskujejo tudi tuja podjetja.
Še pogosteje, tedensko, so prisotna na fakulteti za računalništvo. »Povpraševanje je strašansko. Podjetja ves čas iščejo programerje. Vsi študenti dobijo zaposlitev že med študijem, tudi tisti, ki ne doštudirajo, se zaposlijo v svoji panogi,« opažajo na fakulteti. Čeprav podjetij ne pripeljejo v predavalnico, večina sama najde stik s potencialnimi zaposlenimi.
Fakulteta jim to sicer omogoča s študentskim tehnološkim pospeševalnikom Garaža FRI, v katerem študenti razvijajo svoje ideje, podjetja oziroma partnerji pa lahko v njem v zameno za nekaj tisoč evrov donacije izvajajo svoje delavnice. Dobrobit je tako obojestranska – študenti se spoznajo z znanjem, izkušnjami in problemi industrije ter z dobljenimi sredstvi pokrijejo del opreme, licenc in drugih potrebščin, medtem ko sponzorji spoznajo potencialne kadre in kaj točno jih na izbranem področju zanima.
Prekinitev študija
»Želimo si čim boljših študentov, ki končajo študij in se vpišejo na drugo in tretjo stopnjo. Mnogi ga ne končajo, ampak se zaposlijo, kar je slabo za stroko in fakulteto. Ta ima lahko zaradi tega manjši kadrovski bazen, iz katerega črpa asistente in profesorje,« pojasnjuje Miha Bejek, vodja službe za komuniciranje na fakulteti.
Enako na svoji spletni strani v razdelku Iščem zaposlitev podjetjem omogočajo na fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko mariborske univerze, kamor pripenjajo oglase za redno ali študentsko zaposlitev. Te jim večinoma pošiljajo različna slovenska podjetja, nekaj malega jih prejmejo iz Avstrije, pravi Pia Prebevšek, svetovalka za odnose z javnostmi. Z drugimi prošnjami podjetij za pomoč pri iskanju kadrov se ne srečujejo.
Oglasi most med delodajalci
Nekoliko drugačen način prikazovanja prostih del so že leta 2007 izbrali na ljubljanski fakulteti za fiziko in matematiko, ko so uvedli Zaposlitveno oglasno desko. Na spletu brezplačno objavljajo oglase, med katerimi so tudi tuji, vsakega pa po e-pošti posredujejo približno 1000 naročnikom – večinoma svojim študentom in diplomantom, razlaga Bernarda Golob Hribar, tajnica fakultete.