Ljubljana, Koper - Petrol, največji lastnik koprskega finančnega holdinga Istrabenza, je včeraj v skladu s pravili Ljubljanske borze objavil zahtevo za sklic skupščine Istrabenza, na kateri bi imenovali posebnega revizorja, odpoklicali člane nadzornega sveta in namesto njih imenovali šest novih. Zamenjavo večine članov nadzornega sveta in posebno revizijo je Petrol zahteval že na avgustovski skupščini, vendar mu ni uspelo, ker je bil preglasovan. In to kljub pričakovanju, da Bavčarjev krog lastnikov Istrabenza ne bo imel zadostnega števila glasov. Agencija za trg vrednostnih papirjev je zaradi tega glasovanja sprožila tožbo, s katero želi razveljaviti vse sporne sklepe z avgustovske skupščine.
Uprava Istrabenza mora zaradi Petrolove zahteve sklicati skupščino najpozneje v dveh mesecih. Če tega ne bi storila, lahko Petrol sklic skupščine zahteva na sodišču. Do tedaj pa bi tudi že moralo biti jasno stališče sodišča glede pravilno ali nepravilno uporabljenih glasovalnih pravic Bavčarjevega kroga lastnikov. Pri Petrolu izhajajo iz stališča, da premorejo skoraj tretjino (32,63 odstotka) Istrabenzovega premoženja, nimajo pa nobenega vpliva na poslovanje in nadzor te družbe. Zato tudi zahtevajo imenovanje posebnega revizorja, ki naj bi preveril vodenje in gospodarnost vseh nakupov in prodaj finančnih naložb od leta 2004 do dneva opravljanja revizije. Revizor naj bi ugotovil tržno vrednost naložb v primerjavi z nabavno oziroma prodajno vrednostjo, skupaj s preveritvijo podlag ekonomske upravičenosti in pravne dopustnosti poslov. Prav tako naj bi preveril vse začete sodne postopke zoper Istrabenz zaradi ugotovitve vseh možnih prihodnjih obveznosti. Petrol utemeljuje svojo zahtevo z dejstvom, da Istrabenzova letna poročila ne vsebujejo vseh razkritij v skladu z računovodskimi standardi. Istrabenz je sklenil posle, ki jih v letnih poročilih ni ustrezno razkril. »Poleg tega obstaja sum, da organi vodenja in nadzora pri nakupih in prodajah finančnih naložb niso ravnali gospodarno. Istrabenz je sklepal določene dogovore s povezanimi družbami, ki so bile lastnice delnic Istrabenza, in so s tem posredno ali neposredno vplivali na delniško strukturo družbe Istrabenz. Gre predvsem za posle med Potezo Netherlands, Potezo Naložbe, FB Investicije in Maksimo Holding, s pomočjo katerih je postal Bavčar četrtinski lastnik Istrabenza. Pri tem je Istrabenz s transakcijami z delnicami Maksime Holding ustvaril izgubo. Ker nadzorni svet takih poslov ni preprečil, bo Petrol na skupščini predlagal zamenjavo naslednjih članov Istrabenzovega nadzornega sveta: Tomaža Toplaka, Damjana Mihevca, Bojana Korsike, Antona Turnška in predsednika Janka Kosmine. Namesto njih (in namesto manjkajočega člana) pa predlagajo imenovanje petih zaposlenih iz Petrola: Alenko Vrhovnik Težak, Janeza Grošlja, Barbaro Jama Živalič, Iztoka Bajdo in Tamaro Jerman ter Kristjana Verbiča kot predstavnika Vseslovenskega združenja malih delničarjev.
Če sklepamo po zadnjih informacijah, je nadzorni svet z izredno sejo skušal ustvariti vtis, da bo trdneje prijel nadzor prodaje deležev in da bodo nadzorniki o teh prodajah podrobneje spregovorili na redni seji 19. novembra, do tedaj pa Bavčar ne bi smel sprejemati večjih odločitev. V resnici pa so težave Istrabenza menda že tako zapletene, da bo uprava prisiljena prodajati vse, kar bo imelo kupca. Za zdaj je jasno, da je težje dobiti kupca za nekatere programe Droge, nekoliko lažje bi šel Mercator, vendar ni jasno, komu. Še najlaže bi prodali turizem, ki pa ga je Bavčar hotel pustiti za konec. Med prvimi bo po vsej verjetnosti šel tudi zadnji delček Banke Koper, ki bi ga italijanski lastniki Banke Koper vzeli brez pomišljanja in finančni krizi navkljub.
Iz torkove tiskane izdaje Dela