Kdo je Matej Narat

Matej Narat ima za sabo pestro poslovno in bančno kariero (izvršni direktor SKB, član uprave NLB 2002–2009), v kateri si je pridobil precej zaveznikov in očitno tudi kar nekaj nasprotnikov.

Objavljeno
17. december 2010 19.18
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Matej Narat (43) je v zlatih letih konjunkture kot pomemben član uprave NLB precej radodarno podeljeval posojila velikim slovenskim podjetjem in, seveda, tudi poznejšim tajkunom. Po novem bo njegova vloga obrnjena in precej bolj zapletena. Kot predsednik uprave prezadolžene Save bo moral prepričati nezaupljive kolege bankirje, naj sprostijo kreditni krč in mu pomagajo reprogramirati in »zapreti Savino finančno konstrukcijo.

Matej Narat ima za sabo pestro poslovno in bančno kariero (izvršni direktor SKB, član uprave NLB 2002–2009), v kateri si je pridobil precej zaveznikov in očitno tudi kar nekaj nasprotnikov. Najbolj je bilo to razvidno v zadnjih 15 mesecih, ko mu je dvakrat spodletelo pri vzponu v bančne vrhove. Najprej lani jeseni, ko mu niti po močnem poslovnem in medijskem lobiranju ni uspelo priti v novo upravo NLB. Nato pa še letos, ko ga je nadzorni svet Abanke Vipe sicer imenoval za novega predsednika uprave, pa je nato ostal praznih rok, ker ni dobil ustrezne licence Banke Slovenije – domnevno zaradi svoje vloge pri nekaterih spornih preteklih posojilih NLB. V tretje mu je zdaj vendarle uspelo: poslovno in lobistično omrežje, ki mu je ves čas stalo ob strani, ga je ustoličilo na vroči kranjski fotelj Janeza Bohoriča. Kar seveda ni presenetljivo: predvsem zaradi njegove operativnosti ga očitno cenijo »old boysi« pa tudi nekateri starejši bankirji, ki sedijo tudi v NS NLB.

Kar zadeva politično podporo, ki je pri nas nujna za vzpon na vrh državne banke, je bil očitno pragmatičen: v NLB ga je pred osmimi leti, kljub izrecnemu nasprotovanju tedanjega predsednika uprave Marka Voljča, pripeljal tedanji eldeesovski minister in premier Tone Rop, lani pa sta njegovo napotitev v upravo NLB zagovarjala (sicer neuspešno) kar dva ministra, tedaj še Zaresov Matej Lahovnik in Franc Križanič iz SD.

Narat po naših virih velja za človeka akcije, s katerim se je mogoče hitro dogovoriti o poslu, je neposreden in komunikativen in vsekakor ni tipičen zadržani bankir. Vse to ima lahko dobre in manj dobre posledice na bančne odločitve. Po lanskem neimenovanju v upravo NLB je Matej Narat obveljal za neformalno notranjo opozicijo ekipi, ki jo vodi Božo Jašovič. Verjetno si bodo zato nekateri ob njegovem odhodu iz banke vsaj malo oddahnili.