Kdo se je okužil z virusom HIT2

Zakaj so v Kadu potrebovali mesec dni, da so javno spregovorili o hudi zlorabi, ki jim jo je zakuhal kar visoki vodstveni kader, je ostalo brez odgovora, s tem pa tudi vprašanje, kako neoporečen je Kad kot upravljavec velikih pokojninskih skladov.

Objavljeno
27. oktober 2008 21.02
Silva Čeh
Silva Čeh
Zgodba o hudih malverzacijah, ki so jih ugotovili v Kapitalski družbi, je šele na začetku. Danes bo menda policija že dobila ovadbe zoper osumljene, ki da so grobo zlorabili, kakor pravijo v Kadu, poslovne procese in podpise vodilnih. A vprašanje, zakaj so v Kadu potrebovali mesec dni, da so javno spregovorili o hudi zlorabi, ki jim jo je zakuhal kar visoki vodstveni kader, je ostalo brez odgovora, s tem pa tudi vprašanje, kako neoporečen je Kad kot upravljavec velikih pokojninskih skladov. Da o vseh drugih vpletenih, tudi o vladi kot ustanoviteljici pokojninskega sklada za javne uslužbence, sploh ne govorimo. A vprašanje je, kdo se je z virusom HIT2 vse okužil in kdo bo zaradi njega oškodovan!

Tako za zdaj uradno velja, da je malverzacija težka blizu 275.000 evrov, če bi obveljale ocene, da je bil netržni vrednostni papir HIT2 kupljen po 33 evrov, v knjigah pa vreden le 28 evrov. Dodatne revizije in pregledi pa lahko to številko potisnejo tudi čez milijon evrov. Več v Kadu zdaj niso pripravljeni povedati. Tudi v vladi o zadevi, ki bi si verjetno zaslužila bolj urgentno obravnavo, modro molčijo, kar je za vlado v odhajanju tudi deloma razumljivo; kakšen cinik bi rekel, briga jih. A dejstvo je, da se je malverzacija s pokojninskimi sredstvi zgodila v času, ko je bila vlada Janeza Janše še kar trdno v sedlu.

Zakaj je to sploh pomembno? Tudi zato, ker so nam iz kabineta vlade lahkotno odpisali, da bomo odgovor prejeli od finančnega ministrstva, ker da smo nanj naslovili enaka vprašanja (MF je, če spomnimo, odgovorilo, da je Kad samostojna gospodarska družba, ki ve, kaj počne). Toda pri tem so v kabinetu vlade spregledali drobceno vprašanje, namreč - kako bo ukrepala vlada kot ustanoviteljica sklada. Sindikati državnih uslužbencev celo poudarjajo, da jih je vlada potegnila za nos, saj ni omogočila razmer, v katerih bi se na novo vzpostavil odbor za spremljanje sklada, ki mu je mandat potekel že maja letos.

Od 9. septembra, ko so se sporne transakcije menda zgodile, je minil več kakor poldrugi mesec. Seveda lahko verjamemo, da so v Kadu storili vse, da bi premoženje svojih pokojninskih skladov in zlasti zavarovancev zavarovali takoj, ko je sistem zaznal, da je nekaj narobe. Podrobnosti malverzacije, ki je Kad doslej stala več kakor 270.000 evrov, niso znane. A eno so konkretne in tako rekoč potrjene zlorabe, drugo namigi, da jih je bilo morda še več. Različnih, ne samo teh z oznako HIT2. To potrjujejo celo na sindikatih, kjer se očitno tudi zbirajo nekateri odzivi na rokohitrsko akcijo v Kadu.

Ob vsem tem je zanimivo vprašanje, kakšni zaupanja vredni kadri upravljajo naše pokojninske sklade? Ali so to visoko usposobljeni in moralno zavzeti kadri, ali pa zgolj strankarsko ustrezni, nekateri med njimi pa še goljufi? Kakor je slišati, je bilo vodstvo Kada še v času, ko ga je vodil predsednik upravnega odbora T. Toplak, opozorjeno, da sprejema nezanesljive kadre, ki so zdaj, kakor je razumeti, vpleteni v rokohitrsko malverzacijo HIT2. Vprašanje je tudi, kako razumeti počasno reakcijo ATVP, ki je doslej potrdila samo to, da vodi postopek nadzora nad uslužbenskim pokojninskim skladom Kada. Namesto odločnega odgovora, da je virus HIT2 v Kadu tudi pod njihovo kontrolo, je videti, kakor da jim tako kot drugim vpletenim uhaja.

Iz torkovega tiskanega Dela