Vrenje okoli Vzajemne je povzročila pred dobrim mesecem nepričakovana razrešitev drugega člana uprave Petra Pustatičnika. Kot razlog je predsednik uprave Boštjan Aver navedel »utemeljene razloge«, ki jih je pojasnil kot tolikšne medsebojne konflikte, da je bilo delovanje uprave onemogočeno. O Pustatičniku so se pojavile anonimke, ki so mu med drugim očitale mobing podrejenih in spore na delovnem mestu, pozneje so mu grozili po telefonu, celo na domu so ga obiskali štirje neznanci in mu grozili s smrtjo. Zaradi intervjuja v Delu, v katerem je opozoril na predvidene škodljive posle, sta predsednik uprave Boštjan Aver in že novoimenovani član uprave Davor Hvala napovedala, da ga bosta odpustila iz službe.
»Peter Pustatičnik je delal na zavodu za zdravstveno zavarovanje v mojem času. Bil je eden najbolj korektnih in pridnih. Ne verjamem, da bi se v enem letu tako spremenil,« je delo Pustatičnika včeraj ovrednotil Miklavčič. »Vsak izmed direktorjev je imel svoje račune, iz tega je zdaj spor,« meni Miklavčič, a po njegovem mnenju vsega tega ne bi bilo, če bi AZN korektno opravljala svoje delo.
»Eden največjih krivcev je AZN, ki ni sproti urejala stvari. Spomnite se, da je državni zbor en cel dan zasedal [v prejšnjem mandatu, ko so hoteli Vzajemno preoblikovati v delniško družbo], vsak je imel svojo vlogo, vsak je hotel po svoje. Če bi AZN svojo nalogo opravila pravi čas, teh težav ne bi smelo biti,« pravi minister. Hkrati spomni, da je AZN izdala v zvezi z dopolnilnim zavarovanjem izjemno malo ureditvenih odločb.
Minister za zdravje, pod čigar resor vsebinsko sodi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, zdaj skupaj z zunanjimi sodelavci pospešeno pripravlja zakon o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, a glede prostovoljnih zdravstvenih zavarovanj še niso našli rešitve, ki bi »imela pravno trdno izpeljavo«, je povedal.
»Dopolnilnega zavarovanja ne moremo odpraviti, saj bi to pomenilo 400-milijonsko luknjo v zdravstvenih sredstvih. Težava za ureditev razmer je v lastništvu,« je povedal minister za zdravje Borut Miklavčič.
Kaj meni o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, morebitnih potrebnih spremembah in sedanjem dogajanju v Vzajemni in na AZN, smo včeraj spraševali ministra za finance Franca Križaniča, a se včeraj ni odločil, da bi odgovoril.
Sicer bo državni zbor predvidoma danes sprejel spremembe zakona o zavarovalništvu. Ti spreminjajo sklic skupščine Vzajemne, a položaja Vzajemne celoviteje ne urejajo. Spremembe zakona ne dovoljujejo, da bi lahko zavarovance na skupščini zastopali vodilni z Vzajemne, člani nadzornega sveta in druge povezane osebe, s čimer hočejo predlagatelji onemogočiti sedanjo odtujenost od zavarovancev in zlorabe skupščine. Predvidevajo, da mora uprava sklicati skupščino na predlog 1,5 odstotka zavarovancev (danes okoli 13.000 ljudi) in upoštevati zahtevani dnevni red, predpisujejo pa tudi podatke, ki jih morajo zahtevati ob zbiranju podpisov prihodnji zastopniki od zavarovancev. Nekateri že opozarjajo, da bodo ravno zaradi zahtevanih podatkov spet v prednosti, z Vzajemno povezane osebe, ki bodo prek Vzajemne lahko prišle do konkretnih podatkov zavarovancev.
Iz sredine tiskane izdaje Dela