Kitajska je napovedala 568 milijard dolarjev vreden sveženj pomoči za spodbudo domačemu gospodarstvu, s čimer želi obvarovati državo pred vplivom svetovne gospodarske krize. Kitajska vlada namerava omenjena sredstva do leta 2010 investirati predvsem v infrastrukturo in socialno varnost.
Kot piše na spletni strani kitajske vlade, naj bi del napovedane pomoči prispeval zasebni sektor. Vlada v sporočilu za javnost ob tem ne navaja, koliko bo v prihodnjih letih investirala v nove projekte in koliko denarja bo namenila za nekatere projekte, ki so že v teku.
Po napovedih Pekinga bodo investicije v prihodnje osredotočene na deset področij. Med njimi bo zagotavljanje socialnih stanovanj, ki so v več delih države nujno potrebna, pa tudi vlaganje v infrastrukturo podeželja. Sredstva naj bi namenili tudi za posodobitev železniškega in cestnega omrežja ter za obnovo letališč, povečali pa naj bi še investicije v zdravstvo, izobraževanje ter zaščito okolja in razvoj visokih tehnologij.
Finančna kriza stegnila lovke tudi na Kitajsko
Kitajsko gospodarstvo, ki temelji predvsem na izvozu, sicer že začenja čutiti vpliv gospodarskega ohlajanja v ZDA in Evropi. Prav zaradi tega je kitajska vlada v manj kot dveh mesecih že trikrat znižala obrestno mero, da bi ohranila gospodarsko rast.
Gospodarska rast se je kljub temu v tretjem četrtletju letošnjega leta na Kitajskem spustila na devet odstotkov, kar je najnižja vrednost v zadnjih petih letih. Lani je rast znašala 11,9 odstotka, zmanjšanje za skoraj tri odstotke pa predstavlja resne težave za kitajsko vlado. Ta mora namreč ustvarjati nova delovna mesta za milijone novih delavcev, ki vsako leto prihajajo na Kitajsko, poleg tega pa delavci pričakujejo čedalje višje prihodke.
Izvoz se je na Kitajskem doslej na letni ravni povečeval kar za petino, vendar pa analitiki pričakujejo, da se izvoz v prihodnjih mesecih ne bo več povečeval oz. bi se utegnil celo zmanjšati, saj tudi potrebe po kitajskem blagu zaradi gospodarske krize, ki pesti svetovne trge, pojemajo.