Ljubljana - Skupščine delničarjev Mercatorja so že vrsto let medijski dogodek številka ena. Ne samo zato, ker več kot 17.000 malih, večjih in velikih delničarjev čaka na dividende, ampak zato, ker se tam skoraj vedno »nekaj dogaja«. Letos je bila skupščina zanimiva predvsem zaradi okrnjenih glasovalnih pravic in izjemno zagnane akcije Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD), ki so verjeli, da bo končno obveljal njihov glas. Da bodo namreč v nadzorni svet za štiri leta posadili svojega človeka.
Ostalo je pri pobožni želji. Pičlih 28 odstotkov vsega kapitala je odločilo o razdelitvi bilančnega dobička, zaupnici upravi in nadzornemu svetu, imenovanju novega revizorja, začetku postopkov za udeležbo delavcev pri dobičku, medtem ko jim manjkajočega nadzornika - podobno kot že na dveh dosedanjih skupščinah - ni uspelo izvoliti.
Iz opisanih razlogov je nujno povzeti tudi nekaj statistike. Od skupno 3,765 milijona delnic Mercatorja je po odvzemu glasovalnih pravic Infond Holdingu, Pivovarni Laško, Pivovarni Union, Radenski in Istrabenzu ostalo na skupščini nekaj nad 1,6 milijona delnic z glasovalno pravico (ali 42,5 odstotka kapitala). Na seji je bilo navzočih 1,046 milijona glasov ali 65,3 odstotka delnic z glasovalno pravico (kar je 27,9 odstotka vseh Mercatorjevih delnic). Seveda so dogajanje opazovali tudi predstavniki iz glasovanja izločene peterice. Vse sklepe, razen o nadomestnem članu nadzornega sveta, so delničarji izglasovali skoraj stoodstotno. In na koncu ni nihče napovedal izpodbojne tožbe.
Bilančni dobiček v višini dobrih 22 milijonov evrov so sklenili uporabiti za dividende (4,25 evra bruto na delnico, izplačana pa bo v roku 30 dni) in za druge rezerve iz dobička. Nadzornemu svetu in upravi so podelili razrešnico (prvi nadzornik Robert Šega je na koncu posebej pohvalil predsednika uprave Žigo Debeljaka, češ da je podjetje vodil dobro, tako da je doseglo zavidljive rezultate). Seznanili so se s transakcijami z lastnimi delnicami (lansko plačilo kupnine za Presoflex), imenovali novega starega revizorja (KPMG Slovenija) in pooblastili upravo, da začne postopek za uvedbo udeležbe zaposlenih pri dobičku družbe. Zapletlo se je le pri imenovanju nadomestnega nadzornika.
Vnaprej so bili napovedani trije kandidati. Wolfgang Putschek iz Raiffeisen Investment AG (nesojeni kupec 23-odstotnega deleža, ki naj bi ga pridobil od Infond Holdinga, pa mu je urad za varstvo konkurence to preprečil) na predlog nadzornega sveta; Kristjan Verbič na predlog Vseslovenskega združenja malih delničarjev; Slavko Tomić na predlog delničarja Rodić M&B. Na seji pa sta družbi KLM (stare garniture vodilnih iz Mercatorja) in Electe Damijana Jankovića predlagali svojo kandidatko - Jadranko Dakič. Pred zamenjavo na čelu Mercatorja je bila članica uprave za finance, zdaj pa je ljubljanska podžupanja.
Predlagatelji vseh nasprotnih predlogov so se prerivali za glasovanje na prvem mestu. Predsednik skupščine Stojan Zdolšek se je odločil po črki zakona in dal prednost VZMD. Predlog za Verbiča je klavrno končal s 30 odstotki podpore. Tomić si je priboril celo 39-odstotno podporo, a je bilo to še vedno premalo. Putschek je končal nadzorniško kariero s 16, Dakičeva pa le z dobrimi 12 odstotki. Sklep: Mercator bo tudi letos brez šestega predstavnika kapitala v nadzornem svetu.
Več v tiskanem Delu