Živila z znakom slovenske kakovosti na policah predvidoma 2015

Kmalu bomo imeli enotno označevanje živil nadstandardne kakovosti.

Objavljeno
18. avgust 2014 19.18
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je predstavilo znak Izbrana kakovost - Slovenija, s katerim bodo po postopkih potrjevanja v Bruslju (predvidoma v drugi polovici prihodnjega leta) označeni prehranski izdelki slovenskega izvora in nadstandardne kakovosti.

Z novim znakom, ki ga je med 32 predlogi izbrala strokovna komisija, želi ministrstvo po zgledu drugih držav, ki imajo takšne označbe oz. model poudarjanja kakovosti in porekla živil uveljavljen že desetletja, pomagati ne le slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ampak tudi potrošnikom, da bodo lažje prepoznal kakovostne slovenske proizvode.

S tem je po besedah ministra Dejana Židana narejen še en korak k promoviranju lokalno pridelane hrane. Sicer pa je pri spodbujanju in razvijanju blagovne znamke Izbrana kakovost iz Slovenije poleg ohranjanja delovnih mest v kmetijstvu, obrtništvu in živilstvu, »kar je pomembno tudi za polnjenje domačega proračun, iz katerega financiramo tudi nekatere javne storitve«, pomembna tudi krepitev kratkih oskrbnih verig.

Ministrstvo po besedah državne sekretarke in predsednice strokovne komisije za izbor znaka Tanje Strniša že pripravlja osnutek pravilnika za pridobitev oz. uporabo tega znaka. Tega bodo posredovali v potrditev Evropski komisiji, po potrditvi pa bodo posamezni pridelovalci lahko vložili vlogo za vstop v shemo. »Za posamezne sektorje bo določeno, kaj je pogoj za izbrano kakovost, v čem bodo izdelki s tem znakom boljši, v katerih lastnostih odstopajo od klasičnih izdelkov oz. v čem izpolnjujejo nadstandarde.«

Darja Teržan iz Mlekarne Celeia, ki je kot predstavnica gospodarstva sodelovala v strokovni komisiji, je izpostavila, da je to izziv za proizvajalce, da »bomo znali jasno povedati, kaj izraža to slovensko kakovost, saj do danes nismo imeli neke celotne sheme v kateri bi se lahko povezovali vsi.« S to enotno shemo in znakom so dobili priložnost več, da potrošnikom dejansko pokažejo v čem so boljši v kakovosti od tistih, ki prihajajo od drugod. To je tudi priložnost, da iztržijo nekaj več pri domačem potrošniku in pridobijo njegovo zaupanje, da bo v obilju ponudbe posegal po domačih proizvodih. Tako je to uspelo avstrijskim proizvajalcem. »Slovenski mlekarji v Avstrijo ne moremo prodati niti enega litra mleka, saj njihov potrošnik ne sprejme živila, če na njem ne piše, da je iz Avstrije.«

Maja Makovec Brenčič z Ekonomske fakultete v Ljubljani, ki je bila tudi članica izborne komisije za znak kakovosti, je poudarila, da je bil znak izbran zaradi čistosti, sporočilnosti in enostavne izvedljivosti. Iskali so kompromis med sporočilnostjo in izvedljivostjo znaka. »Znak je geografsko neobremenjen in deluje kot črka Q. Odločili smo se za sodoben znak tudi zaradi bodoče sporočilnosti o tem, da verjamemo v kakovost.«