Tri leta in pol po rojstvu ideje Čebelarske zveze Slovenije in po več odobritvah na ravni OZN nihče ne dvomi, da bo resolucija o razglasitvi svetovnega dneva čebel dobila še soglasno podporo članic na plenarnem zasedanju generalne skupščine OZN in da bo svet 20. maja prihodnje leto prvič zaznamoval praznik čebel.
Predhodno je resolucijo podprlo 115 držav, med njimi vse države EU, ZDA, Kanada, Kitajska, Rusija, Indija, Argentina, Avstralija in Brazilija. Minister za kmetijstvo Dejan Židan je pred glasovanjem povedal, da bo Slovenija za boljši položaj čebel poskrbela s štirimi aktivnostmi.
Evropsko unijo bo poskušala prepričati, da je čebela ogrožena živalska vrsta in da je treba zagotoviti boljše razmere za njeno preživetje. Dokument za zaščito čebele bo pripravila delovna skupina, ki je bila že imenovana, omogočal pa bi stalno finančno podporo čebelarjem ne glede na odvisnost od vremenskih razmer. Čebele z opraševanjem za evropsko kmetijstvo opravijo za 22 milijard evrov storitev, na svetovni ravni pa so številke veliko večje, poudarja Židan.
Slovenija bo ustanovila čebelarsko akademijo. Prvi korak k tej je bil narejen s sprejetjem novele zakona o kmetijstvu, oblikovala pa se bo takoj po sprejetju zakona v parlamentu. »Povpraševanje po naših izkušnjah in znanju je veliko in nanj moramo organizirano odgovoriti,« utemeljuje Židan. Slovensko čebelarstvo je po njegovih besedah že referenčno za svetovno čebelarstvo, da bi bilo še bolj, si bo država prizadevala za njegovo odličnost. Projekt odličnosti bo pokril področje organiziranosti, tehnologije, zdravja čebel in raziskav za čebelarstvo. Slovenija pripravlja tudi katalog čebelarske opreme, ki jo lahko slovenski proizvajalci ponudijo čebelarjem.
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč poudarja, da je treba čebelam zagotoviti boljše bivanjske razmere. To pomeni predvsem spodbujanje boljšega kmetijstva, sajenje medovitih rastlin, poostritev nadzora nad registracijo škodljivih pesticidov, več vlaganj v raziskave s področja zdravstvenega varstva čebel in izobraževanje čebelarjev. Prenos spoznanj iz znanosti v prakso je povsod po svetu velika težava, dodaja.
Slovenija je že zdaj ambasadorka promocije čebelarstva. Ima odlično čebelarsko opremo, odlično organiziranost čebelarske službe, najboljši sistem izobraževanja čebelarjev od mladih nog naprej, kakovostne in raznovrstne čebelje pridelke. Kljub temu bo morala na nekatera področja vložiti več. Noč izpostavlja čebelarski turizem in zdravstveno varstvo čebel.