Koletnik odstopil z mesta direktorja

Damijan Koletnik je podal odstopno izjavo z mesta direktorja Dravskih elektrarnah Maribor, saj po njegovem mnenju ni več nikakršne podpore za razvojne projekte družbe, za katere se je zavzel ob nastopu svojega mandata.

Objavljeno
27. marec 2009 17.40
Kl.K./STA
Kl.K./STA

Maribor - Damijan Koletnik je podal odstopno izjavo z mesta direktorja Dravskih elektrarnah Maribor (DEM), saj po njegovem mnenju ni več nikakršne podpore za razvojne projekte družbe, za katere se je zavzel ob nastopu svojega mandata, so sporočili iz DEM.


"Povsem jasno postaja, da razlogi za izključitev razvojnih projektov družbe DEM nimajo nobene osnove v strokovnih dejstvih," je v pisni izjavi ob odstopu poudaril Koletnik.


Po njegovih pojasnilih je obljubil, da bo v primeru, da so zaradi njega projekti DEM in njeno poslovanje ogroženi, odstopil. "Nastopil je čas za to. Družbo zapuščam v zgodovinsko odličnem stanju in pomembno je, da so v njej zaposleni vrhunski strokovnjaki," je dejal.


Manjka skupnih idej


Kot je poudaril, se je potrdila trditev, da vodilni politiki v energetiki z vodstvom družbe in njenimi zaposlenimi ne delijo več skupne ideje o prihodnjem razvoju energetike, saj preprečujejo in iz svojih programov načrtno izključujejo razvojne projekte mariborske družbe, ki je bil ves čas odgovorna članica skupine Holdinga Slovenske elektrarne (HSE).


Zaposlenim je Koletnik ob odstopu svetoval, naj vztrajajo na "začrtani poti ter ne odstopijo v odločnosti, da naj se projekt izgradnje črpalne hidroelektrarne (ČHE) na Dravi na področju Kozjaka in daljnovodne povezave ČHE razdelilne transformatorske postaje Maribor (ČHE Kozjak) uresniči."


Podpora energetskega političnega vrha


Ob tem je izrazil ogorčenost in zgroženost, da projekt, ki ima svoje mesto v vseh strateških dokumentih razvoja HSE, ima potrjen investicijski načrt in se nahaja v fazi sprejema državnega prostorskega načrta, naenkrat namreč nima več podpore energetskega političnega vrha.


"Za njegovo realizacijo se izmišljajo novi, povsem nerealni pogoji, na katere v družbi nimajo vpliva," je dejal. Stroka je za realizacijo projekta navedla številne tehnične in druge parametre, ki jih projekti te vrste morajo zadostiti in jih projekt ČHE Kozjak tudi dosledno izpolnjuje, je pojasnil.


Razvojni načrti v okviru družbe


Hkrati je izrazil upanje, da bo njegovemu nasledniku uspelo razvojne načrte v okviru družbe vseeno izpeljati in bo imel pri vodenju ter upravljanju družbe "podporo politike, saj je delovanje v trenutnih razmerah, ko se blokirajo vse poslovne poteze, brez tega nemogoče".


Aktualna vladajoča politika je po njegovem mnenju že v koalicijski pogodbi izpustila vse razvojne projekte DEM. "Aktualne izjave v.d. direktorja direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu Janeza Kopača kažejo na to, da gre za premišljena dejanja, ki imajo osnove že v letu 2001, ko se je z ustanovitvijo HSE prenesel sedež energetike iz Maribora," je navedel.


Koletnik je poudaril še, da so za zaščito interesov in premoženja družbe pripravljeni vsi potrebni ukrepi, tako da lahko nadzorni svet družbe ukrepa, ko in če bo to potrebno. Poslovanje bo po njegovem mnenju tako lahko potekalo nemoteno do imenovanja novega direktorja.


Posebna revizija poslov


V DEM so, kot je znano, januarja uvedli posebno revizijo poslov uprave DEM, s ciljem zaščite dobrega imena direktorja družbe DEM, same družbe DEM in družbe HSE. Revizija je bila povezana tudi z domnevno spornim posojilom družbi Zvon Ena Holding v višini 21 milijonov evrov.


Na zadnje informacije, ki so se v javnosti pojavile v zvezi z nedavno opravljeno revizijo, se je v sredo odzval Koletnik. Zavrnil je kakršnekoli nezakonitosti, ob tem pa dodal, da gre za politično gonjo proti njemu, hkrati pa poudaril, da bo zaradi nemogočih delovnih pogojev razmislil tudi o odstopu.


Koletnik je sicer zavrnil vse obtožbe o negospodarnem ravnanju družbe in vodstva, prav tako pa tudi očitke o domnevno nezakonitem ravnanju, saj so po njegovih besedah za vsemi poslovnimi potezami družbe ustrezne zakonske podlage in sklepi nadzornega sveta. Prav tako je zavrnil trditve, da posojilo Zvon Ena Holdingu ni bilo ustrezno zavarovano.