Končni tečaj je 239,64 tolarja za evro

Evropska komisija je predlagala, naj končni tečaj, ki nepreklicno določa menjalno razmerje med tolarjem in evrom, znaša 239,64 tolarja za evro.

Objavljeno
28. junij 2006 17.36
Bruselj – Evropska komisija je danes predlagala, naj končni tečaj, ki nepreklicno določa menjalno razmerje med slovenskim tolarjem in evrom, znaša 239,640 tolarja za evro, kar je povsem enako centralnemu menjalnemu tečaju, s katerim je Slovenija pred natanko dvema letoma vstopila v evropski mehanizem menjalnih tečajev ERM II.

Dokončna potrditev tečaja in drugih formalnosti 11. julija

Na podlagi takšnega "fiksnega in nepreklicnega" tečaja, ki ga morajo potrditi še finančni ministri evroobmočja skupaj s Slovenijo na zasedanju 11. julija v Bruslju, bo evro zamenjal tolar z dnem uvedbe skupne evropske valute v prvi novinki, skupaj pa 13. članici Evropske unije, to je 1. januarja 2007.

Kot je pojasnila Evropska komisija, je centralni tečaj sklenila predlagati tudi za končni, ker kljub dovoljenemu 15-odstotnemu razponu odstopanj navzgor ali navzdol vrednost tolarja v primerjavi z evrom v dveh letih ni zanihala bolj od približno 0,1 odstotka v obe smeri. Da bi finančni ministri evroobmočja menjalni tečaj spreminjali, tako ni pričakovati.

11. julij bo sicer za Slovenijo dan, ko bodo sprejete vse podlage za njen vstop v evroobmočje. Poleg fiksacije tečaja bodo finančni ministri povezave namreč tudi formalno sprejeli predlog komisije za ukinitev t. i. derogacije ali odstopa od evra, ki ga je Bruselj podal 16. maja, skupaj s pozitivnim konvergenčnim poročilom o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo skupne valute v Sloveniji.

Slovenija tudi formalno izpolnila vse konvergenčne kriterije

Sicer pa je Evropska komisija predlog za dokončno menjalno razmerje med tolarjem in evrom, čeprav povsem naključno, podala na dan, ko je Slovenija tudi formalno izpolnila vse konvergenčne kriterije za vstop v evroobmočje - prav danes namreč minevata zahtevani dve leti bivanja v ERM II. V to čakalnico ali tudi pripravljalnico za evro je država vstopila 28. junija 2004, torej še ne dva meseca po vstopu v Evropsko unijo.

Dveletno članstvo v ERM II je eden izmed petih pogojev za prevzem evra, pri čemer mora kandidatka za vstop v evroobmočje dokazati, da je sposobna vzdrževati stabilno vrednost svoje valute v primerjavi z evrom. Poleg najmanj dveletnega članstva v ERM II so konvergenčni kriteriji še stabilnost cen, torej ne previsoka inflacija, ugoden proračunski položaj in nizke dolgoročne obrestne mere, nujna pa je tudi usklajenost nacionalne zakonodaje z ustreznimi določbami pogodbe o EU in statuta o Evropski centralni banki in Evropskem sistemu centralnih bank.

Da pogoje za evro Slovenija izpolnjuje, sta sicer Evropska komisija in ECB ugotovili že 16. maja, čeprav formalno kriterij dveletnega bivanja v ERM II še ni bil izpolnjen. S pozitivno oceno sta državi odprli vrata v evroobmočje: politično zeleno luč za tak korak so Sloveniji na tej podlagi na vrhu 16. junija prižgali voditelji EU, le dan prej pa se je z njim strinjal tudi Evropski parlament.

Gospodarstveniki zadovoljni s predlogom končnega tečaja

Stabilnost tečaja tolarja pomeni enega ključnih elementov zmanjševanja tveganj pri poslovnem odločanju in načrtovanju podjetij, so pojasnili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).

Stabilnost tečaja tolarja, ki se v vsem času od vstopa Slovenija v mehanizem menjalnih tečajev ERM II junija 2004 praktično ni spreminjal, je pomembno prispeval k slovenski gospodarski rasti, ki dosega okoli štiri odstotke in je izrazito spodbujena z visoko izvozno-uvozno naravnanostjo.

Izvoz predstavlja v zadnjih letih v strukturi bruto domačega proizvoda že dve tretjini, evro v valutni strukturi slovenske menjave pa praktično prevladujočo valuto, so zapisali v Službi za konjukturo in ekonomsko politiko GZS.

Poslovni rezultati gospodarstva so se z 1,8 milijarde evrov ustvarjenega neto dobička v letu 2005 še izboljševali. Stabilnejši pogoji poslovanja, tudi stabilen tečaj, so posledično prispevali k zniževanja inflacije in lažjemu obvladovanju stroškov v podjetjih, so še navedli na GZS.

Odločitev pozdravljajo tudi obrtniki

S predlogom Evropske komisije so zadovoljni tudi v Obrtni zbornici Slovenije (OZS). Kot je ob robu novinarske konference po seji novega upravnega odbora OZS danes v Ljubljani povedal predsednik upravnega odbora Štefan Pavlinjek , obrtniki zamenjavo valut nestrpno pričakujejo. "Večinoma smo vsi navajeni na evro, imamo občutek za vrednost v evrih," je dejal Pavlinjek.

Nespremenjen tečaj po njegovih besedah pomeni večjo možnost za ohranitev cen na sedanjih ravneh, saj bi "višji tečaj zagotovo pomenil večji odziv pri trgovinah in drugih dejavnostih". Višji bi bili tudi stroški vnovičnega preračunavanja cen, ki jih trgovci in obrtniki navajajo na podlagi marca uveljavljenega zakona o dvojnem označevanju cen v tolarjih in evrih.

Do 1. januarja 2007 evro še vedno tuja valuta

Sprejem pravnih podlag za razširitev evroobmočja s Slovenijo, vključno s fiksacijo tečaja, bo tako zadnja formalna faza v postopku potrjevanja države za 13. članico elitne gospodarsko-denarne unije. Te pravne podlage bodo v veljavo seveda stopile 1. januarja 2007, z dnem uvedbe evra v Sloveniji. Do tega dne pa bo evro še vedno tuja valuta, ki bo predmet prodaje in nakupa, ne pa zamenjave.

Evro bo zaenkrat uvedla le Slovenija

Slovenija bo sicer evro prihodnje leto uvedla kot prva in zaenkrat tudi edina izmed desetih novih članic, ki so v EU vstopile 1. maja 2004. Obveznost, da to storijo, pa imajo po pristopni pogodbi prav vse. Enako velja tudi za staro članico Švedsko, medtem ko sta si Velika Britanija in Danska izborili pravico do stalnega odstopa. Načrtov za skorajšnjo uvedbo evra nima nobena od veteranske trojice, Švedska in Danska sta jo na referendumu pred leti celo že zavrnili.