Konec recesije do konca leta?

Predsednik ameriške centralne banke Ben Bernanke pričakuje, da se bo recesija, ki traja od decembra 2007, do konca tega leta končala. To pa še ne pomeni, da se bo začel izboljševati tudi položaj na trgu delovne sile.

Objavljeno
16. marec 2009 09.40
Tj.L./STA
Tj.L./STA
New York - Predsednik ameriške centralne banke Ben Bernanke pričakuje, da se bo recesija, ki traja od decembra 2007, do konca tega leta končala. V nedeljskem pogovoru za televizijo CBS je med drugim tudi kritiziral zavarovalnico AIG, ki je morala direktorjem izplačati za 165 milijard dolarjev bonusov.

Predsedniki ameriške centralne banke v času, ko so na položaju, zelo redko pristanejo na pogovore z mediji, Bernanke pa se je tako odločil, ker so časi izjemni. A ni povedal nič takšnega, česar ne bi že v zadnjih tednih v kongresu oz. v sporočilih za javnost in uradnih poročilih centralne banke. Dejal je, da bo okrevanje ameriškega gospodarstva odvisno od bank, ki bodo morale pospešiti in razširiti posojanje denarja.

 

Prav tako bo potrebna normalizacija delovanja finančnih trgov in Bernanke je zagotovil, da je napredek že opazen, ter da imajo načrt, s katerim jim bo uspelo. A četudi se bo recesija letos uradno končala, to še ne pomeni, da se bo začel izboljševati tudi položaj na trgu delovne sile. Bernanke ocenjuje, da se bo stopnja brezposelnosti povzpela višje od sedanjih 8,1 odstotka.

 

Na vprašanje, kaj je največja nevarnost za uspešno okrevanje, pa je Bernanke odgovoril, da je to pomanjkanje politične volje za reševanje krize. Čeprav pa naj bi se ZDA že izognile nevarnosti padca v gospodarsko depresijo.

 

Predsednika ameriške centralne zelo jezi primer zavarovalnice AIG, ki jo je vlada rešila z več kot 170 milijardami dolarjev pomoči, saj bi njen propad po mnenju Bernankeja in članov administracije predsednika Baracka Obame, kakor tudi predhodne administracije Georgea Busha, krizo poslabšal.

 

AIG je konec tedna spet razburjala ameriško javnost z novico o tem, da si nameravajo njeni direktorji izplačati okrog 165 milijonov dolarjev bonitet, ki bi jih sicer morali dajati za dobro opravljeno delo. Podjetje trdi, da ne more pomagati, ker so pogodbe podpisane in mora denar izplačati. AIG, ki je v lanskem zadnjem četrtletju izgubila več kot 61 milijard dolarjev, naj bi morala sicer direktorjem skupaj plačati 450 milijonov dolarjev.