Ljubljana - Pogajalski skupini poslovodstva Slovenskih železnic in sindikata železniškega prometa tudi po današnjih pogajanjih še nista blizu dogovora, ki bi prekinil stavkovne aktivnosti sindikata. Pogajalci so danes sicer zaprli pet stavkovnih zahtev od 11, vendar pred petkovim nadaljevanjem pogajanj ostajata odprti najtežji zahtevi, povezani s plačami.
Najbolj se stališča pogajalskih strani še vedno razhajajo glede zahteve o odpravi plačnih nesorazmerij. V poslovodstvu vztrajajo, da je rešitev tega vprašanja možna le v okviru celovite prenove plačnega sistema.
"Še vedno ocenjujemo, da ni možno posegati v plačna razmerja na način, kot ga predlaga sindikat, brez posledic, na katere smo že večkrat opozorili. To pa so znatni stroški, ki jih v letošnjem in prihodnjem letu sistem ne bi mogel prenesti," je po koncu pogajanj povedal pomočnik generalnega direktorja Igor Hauptman.
Predsednik sindikata Ivan Šenkiš pa je glede plačnih nesorazmerij poudaril, da so "zahteve postavili zaradi tega, ker se poslovodstvo v preteklosti ni držalo usmeritev, ki jih sedaj izpostavlja v pogajanjih". Kot je dodal, je "odgovornost poslovodstva v tem, da je treba takšno stanje vzeti v zakup, zato je naša stavkovna zahteva še vedno aktualna".
V zvezi z zahtevo o dodatku za zaposlene na mejnih postajah, ki je prav tako odprta, bo poslovodstvo v četrtek poskušalo pridobiti soglasje ostalih sindikatov, je pojasnil Hauptman. Še vedno pa poslovodstvo sindikatu predlaga, naj umakne dve stavkovni zahtevi, ki po njihovem mnenju nista povezani s socialnimi in ekonomskimi pravicami delavcev. Gre za zahtevo, da naj poslovodstvo ministrstvu za promet predlaga spremembe nekaterih pravilnikov ter zahtevo po ugotavljanju odgovornosti za zamude.
Poslovodstvo si bo po Hauptmanovih besedah prizadevalo, da v ponedeljek ne bo prišlo do napovedane celodnevne stavke. "Hkrati se moramo z vso resnostjo pripravljati na to, da stavka bo," je poudaril in opozoril, da 24-urna stavka pomeni drugačne posledice tako za gospodarstvo kot za potnike.
V sindikatu so po Šenkiševih besedah zadovoljni, da so danes dosegli pozitivni premik."Posamezne stavkovne zahteve smo zbližali in načeloma dogovorili, vendar to ne pomeni, da so s tem tudi izpolnjene možnosti za sklenitev dogovora," je dejal po pogajanjih. Kot je dodal, pa si bodo v naslednjem krogu pogajanj prizadevali, da pridejo do dogovora.
Danes so pogajalci - sešli so se zjutraj ob 9. uri, po treh in pol urah pogajanja prekinili ter se popoldne sestali še za dobro uro - zaprli zahteve o ukrepih za izboljšanje poslovanja Slovenskih železnic, kadrovski politiki, poučevanju delavcev o spremembah signalnega pravilnika, ukrepih za zakonito izrabo odmora ter ukrepih za zagotovitev ustreznih delovnih pogojev in minimalnih standardov.