Kordež: V primeru Merkurja ni bil nihče oškodovan

Policija ne stika po Merkurju, tu ni preiskav, za katere bi vedeli, in doslej nas tudi še nihče ni povprašal po dokumentaciji o poslovanju, je na vprašanje Dela odgovoril Bine Kordež. Dopušča pa možnost, da preiskava res teče.

Objavljeno
20. oktober 2009 10.29
Božena Križnik
Božena Križnik
Ljubljana - Novica, da policija že preiskuje tudi posle Merkurja - po kriminalističnih akcijah v Istrabenzu in Pivovarni Laško -, ni posebno presenečenje. Glede na okoliščine, namreč odnos medijev, javnosti in politike do tajkunskih zgodb, pa tudi glede na informacije o domnevno spornih poslih največjega trgovca s tehničnim blagom in njegovih lastnikov, povezanih v Merfin, je bila to pravzaprav samo stvar časa. Glavni akter in tarča je prvak Merkurja Bine Kordež, ki je izpeljal največji slovenski menedžerski odkup, njegovi posli pa po mnenju kritikov nakazujejo zlorabo položaja. Kordež očitke odločno zavrača: »Prepričani smo, da nismo v ničemer zlorabili položaja in nikogar oškodovali. Če kdo meni drugače, bo moral to dokazati. Predvsem pa se postavi vprašanje, kdo naj bi bil oškodovan. Ne vidim nikogar, ki bi se pritoževal, da je oškodovan.«

Policija ne stika po Merkurju, tu ni preiskav, za katere bi vedeli, in doslej nas tudi še nihče ni povprašal po dokumentaciji o poslovanju, je na vprašanje Dela odgovoril Bine Kordež. Dopušča pa možnost, da preiskava res teče - čeprav ne vidi razlogov zanjo. »Dejstvo pa je, da zato, ker se o nas toliko govori in piše, ker se vsak naš korak problematizira, sploh pa zato, ker smo kot Slovenci opravili menedžerski prevzem - če bi ga Rusi ali Avstrijci, ne bi bilo zanimivo -, je čisto možno, da pregledujejo vse naše poteze veliko bolj natančno. Tako kot so zaprli in zapečatili samo naš trgovski center v Vižmarjih, drugih pa ne, čeprav so bili mnogi brez uporabnega dovoljenja, celo tehnično so bili pomanjkljivi. V tem pogledu smo nekateri pač bolj enaki pred zakonom kot drugi. Zato je možno, da tudi v poslih nekatere bolj natančno pregledujejo.«

Spomnimo: Bine Kordež je z vodilnimi menedžerji, s katerimi je ustanovil družbo Merfin, in konzorcijem prijateljskih podjetij, odkupil skupino Merkur, za kar so menedžerji pri bankah najeli večstomilijonsko posojilo. Vesoljna Slovenija se je spraševala, kako bodo menedžerji te kredite poravnavali, še posebno je postal kamen spotike Kordež kot daleč največji posamični lastnik Merfina (Kordež je 26-odstotni lastnik Merfina, preostalo je v lasti sto vodilnih zaposlenih v Merkurju). Medtem ko sta Boško Šrot in Igor Bavčar klavrno končala svoje menedžerske prevzemne ambicije (in prišla pod lupo kriminalistov), je prevejanemu finančniku Kordežu, kot kaže, gospodarski krizi navkljub uspelo urediti finančne vire.

Več v torkovi tiskani izdaji.