Kranjec je na seji upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) povedal, da Banka Slovenije redno spremlja dogajanja na finančnih trgih, skrbi pa jo tudi dogajanje v realnem sektorju. Kot je dodal, se je Evropska centralna banka odzvala na svetovno finančno krizo že lani poleti, sočasno kot njen sestavni del pa tudi Banka Slovenije. Centralnim bankam se težko očita, da niso naredile tistega, kar so lahko v okviru svojih pristojnosti, je dejal.
Banke upočasnile kreditiranje
Banke so dejansko upočasnile kreditiranje, je ugotovil guverner, vendar hkrati dodal, da nobena banka ni tako nespametna, da ne bi kreditirala dobrih podjetij. Sam je prepričan, da bodo banke nadaljevale s kreditiranjem, takoj ko bodo zagotovljena sredstva v okviru ukrepov, ki jih je nedavno sprejela vlada.
"Če danes tožite, da banke ne dajejo sredstev, potem si zamislite, kako bi bilo, če bi propadle in jih sploh ne bi bilo," je predstavnikom slovenskih podjetij dejal Kranjec. Banka Slovenije je nadzornik bančnega sistema, je spomnil in pojasnil, da centralna banka ne ščiti bank temveč jih opazuje, ali poslujejo na način, ki ne bo ogrožal njihovega obstoja.
Problem slovenskega gospodarstva sicer po Kranjčevem mnenju ne bo le pridobivanje ustreznega financiranja, temveč tudi zagotavljanje ustrezne konkurenčnosti. Glede na gibanje stroškov dela v javnem in zasebnem sektorju se bo lahko zgodilo, da se bo naša konkurenčnost zmanjšala, je opozoril.