Kot je dodal, tovrstnih rezultatov še ni konec, so pa žal povezani z izgubo delovnih mest in meni, da je to ena od oblik sedanje nastopajoče deflacijske krize. "Menim, da jo bomo z ukrepi ekonomske politike usklajene tudi na ravni EU uspešno premagali," je še navedel minister Križanič.
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin novembra v primerjavi z oktobrom znižale za 0,7 odstotka. Po dveh zaporednih mesecih nespremenjenih cen so statistiki, podobno kot avgusta, zabeležili deflacijo. Od začetka leta so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 2,7 odstotka, v medletni primerjavi pa za 3,1 odstotka.
Kot je danes v prvi objavi sporočil državni statistični urad, so bili novembra cenejši predvsem naftni derivati in stanovanja, podražili pa sta se obleka in obutev. Harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo v EU, se je v Sloveniji novembra glede na oktober znižal za 0,9 odstotka, v primerjavi z lanskim novembrom pa je bil višji za 2,9 odstotka.
Ekonomista Tajnikar in Kovačič o novembrski deflaciji
Očitno se za nekaj časa umirjajo stroškovni pritiski iz surovinskih in prehrambenih trgov v tujini, upad efektivnega povpraševanja v obliki upadanja investicij in izvoza pa je tudi odpravil pregrevanje gospodarstva, je novembrsko deflacijo, ki je bila 0,7-odstotna, komentiral Maks Tajnikar z ljubljanske ekonomske fakultete.
"Na žalost bo prav slednje povzročilo resen upad gospodarske rasti in zmanjšanje zaposlovanja," je dejal Tajnikar in dodal, da se lahko zgodi, da bo v prihodnjem mesecu ohranjalo pozitivno rast cen domače končno povpraševanje, saj je v gospodinjstvih še nekaj denarja, ki se je nabral ob rekordno hitri nominalni rasti plač v zadnjem letu; tudi zaradi plačne reforme v javnem sektorju.
Po mnenju raziskovalca na Inštitutu za ekonomska raziskovanja Arta Kovačiča je deflacija za gospodarstvo tudi ugodna. Nižja inflacija na letni ravni ima po njegovem pozitivnem učinek na gospodarstvo. Ob tem je dodal, da bo gospodarska rast prihodnje leto nižja in se bo zaradi finančne krize znižala.
Umar: Medletna inflacija novembra najnižja v zadnjih 18 mesecih
Novembrska 0,7-odstotna deflacija je medletno raven inflacije potisnila na 3,1 odstotka, kar je največje znižanje medletne inflacije v zadnjih letih ter najnižja raven v zadnjih 18 mesecih. Trend zniževanja inflacije je po juliju letos prisoten tudi v celotnem evrskem območju, ugotavlja urad vlade za ekonomske odnose in razvoj.
"Največje znižanje medletne inflacije v zadnjih letih je posledica nadaljnjega zniževanja cen surovin, predvsem nafte. Hkrati umirjanje gospodarske rasti, predvsem pa pričakovanj, zmanjšuje tudi druge cenovne pritiske v ekonomiji," so danes pojasnili v Umarju.
Cene nafte so se s približno 150 dolarjev za sod julija do danes znižale na manj kot 50 dolarjev sod, umirjajo se tudi cene hrane. Kot je pojasnil direktor urada Boštjan Vasle, "cenovne pritiske zmanjšuje tudi upočasnjena gospodarska rast, še bolj pa pričakovanja potrošnikov in proizvajalcev, ki se v zadnjih mesecih močno poslabšujejo".
"Če je bila inflacija v Sloveniji še julija najvišja v evrskem območju, so imele oktobra, ko so dosegljivi podatki za vse članice evrskega območja, višjo ali enako inflacijo od slovenske še tri države evrskega območja," poudarjajo na Umarju. V evrskem območju se je inflacija po podatkih Eurostata v zadnjih štirih mesecih znižala s štiri na 2,1 odstotka.
V primeru, da se gibanje cen v preostalih mesecih leta ne bo obrnilo, lahko pričakujemo nadaljnje zniževanje medletne inflacije v evrskem območju, na kar bo vplivalo tudi dejstvo, da se je inflacija v istih mesecih lanskega leta močno poviševala prav zaradi naraščanja cen nafte, še navaja Umar.
Inflacija v območju evra strmoglavila na 2,1 odstotka
Letna stopnja inflacije v območju evra je novembra znašala le še 2,1 odsotoka, potem ko je oktobra znašala še 3,2 odstotka, je danes v prvi oceni sporočil evropski statistični urad Eurostat.
To je že četrti mesec zapored, ko inflacija v državah z evrom pada, potem ko je julija na letni ravni dosegla rekordne štiri odstotke. Glavni razlog za zniževanje inflacije je predvsem izrazito padanje cen nafte.
Novembrska ocenjena letna stopnja inflacije je najnižja po septembru 2007 in je precej nižja od pričakovanj ekonomskih strokovnjakov, ki so napovedovali 2,4-odstotno letno rast splošne ravni cen.
Inflacija v evrskem območju se je tako približala srednjeročnemu cilju cenovne stabilnosti Evropske centralne banke (ECB), ki je blizu vendar pod dvema odstotkoma.
Tako se je še dodatno povečal manevrski prostor za dodatno znižanje ključne obrestne mere ECB na zasedanju Sveta ECB prihodnji teden. Po pisanju britanskega časnika Financial Times strokovnjaki pričakujejo, da bodo v Frankfurtu obrestne mere znižali za vsaj 0,5 odstotne točke.
Podrobnejše podatke o inflaciji v območju evra in celotni EU za oktober bo sicer Eurostat objavil 17. decembra.