Labod v likvidacijo, napovedane tožbe

Delničarji novomeškega tekstilnega podjetja Labod so z več kot tričetrtinsko večino izglasovali prenehanje družbe in njeno redno likvidacijo. Brez dela naj bi od približno 200 zaposlenih ostalo 110 ljudi.

Objavljeno
20. april 2009 20.32
Ma.B./STA
Ma.B./STA
Novo mesto - Delničarji novomeškega tekstilnega podjetja Labod so na današnji skupščini z več kot tričetrtinsko večino izglasovali prenehanje družbe in njeno redno likvidacijo. Večinski lastnik podjetja Franc Gajšek je po skupščini povedal, da je za prenehanje družbe in začetek postopka redne likvidacije glasovalo skoraj 96 odstotkov prisotnega kapitala. Družba Tekstil, Bojan Petan, Danijela Pungartnik, Stanko Peče, Dušan Udovč in Andrej Kirm pa so napovedali šest izpodbojnih tožb.

Skupščina je tako sklep sprejela s potrebno tričetrtinsko večino. Zaradi izpodbojnih tožb pa bo treba počakati na razplet dogodkov, je dejal Gajšek in dodal, da bo Labod prek hčerinskih družb posloval naprej, na eni strani kot proizvodna in na drugi kot trgovinska družba.

Da bodo lahko poplačali vse upnike in izplačali hipoteke ter odpravnine odpuščenim delavkam in delavcem, bodo morali prodati novomeške proizvodne prostore.

Brez dela naj bi od približno 200 zaposlenih ostalo 110 ljudi, med njimi od sedanjih 60 kakšnih 25 šivilj, ostale se naj bi glede na to, da jih večina prihaja z območja Trebnjega, z vlakom vozile v Ljubljano, kjer se bo proizvodnja nadaljevala. Zapreti nameravajo tudi pet Labodovih trgovin, v Metalkini stavbi v Ljubljani pa naj bi v kratkem odprli novo Labodovo reprezentativno trgovino.

Število presežnih delavcev in njihova imena naj bi bila znana do konca aprila, za oddajo napovedanih izpodbojnih tožb je rok 30 dni, do takrat pa bodo morali s postopkom odpuščanja počakati. Če bodo tožbe vložene, se bo zaradi sojenja postopek zavlekel, v primeru neupravičenosti napovedanih tožb pa lahko pričakujejo nadaljevanje postopka likvidacije, je povedal Gajšek.

Delavke in delavci naj bi medtem ostali na delovnih mestih, vendar ob problematičnem upadanju naročil za vse ne bo dela. S sindikati in delavci bodo morali najti in skleniti dogovor. Kako pa bodo nastalo stanje rešili, Gajšku, kot je povedal, zaenkrat ni jasno. Če bi postopek likvidacije tekel, kot so načrtovali, je poudaril, bi lahko Labod v trem mesecih postavili na noge.

Da je Labod končal, kot je, Gajšek krivi splet okoliščin. Meni, da bi se dalo v preteklosti veliko bolje poslovati, zadnja uprava, ki je poslovanje podjetja vodila med letoma 2004 in 2007, pa je po njegovi oceni delovala še slabše kot njena predhodnica z enim izmed današnjih delničarjev, ki so napovedali izpodbojno tožbo, Andrejem Krimom na čelu, je opozoril.