Laskave pohvale iz Bruslja

Slovenija bo že pred sredino leta zaprosila za individualno oceno izpolnjevanja kriterijev za uvedbo evra, saj je trenutno edina pripravljena na menjavo valute.

Objavljeno
14. februar 2006 17.40
Skupni evropski denar Evro
Bruselj – Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia je v Bruslju dejal, da lahko Slovenija zaprosi za individualno konvergenčno oceno o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo evra že v prvi polovici letošnjega leta. "Če bo Slovenija menila, da pred sredino leta izpolnjuje kriterije za evro, bo verjetno prosila za indivudalno oceno še pred koncem avstrijskega predsedovanja," je izjavil komisar ob robu zasedanja finančnih ministrov EU. "Takšno pravico ima članica po pogodbi. A Evropska komisija in ECB bosta za vse kandidatke konvergenčno poročilo pripravili oktobra, kot je bilo dogovorjeno ob sprejemu zadnjega takega poročila oktobra 2004," je razložil Almunia.

Bajuk: "Izkoristili bomo to možnost!"

Da bo Slovenija resnično zaprosila za individualno konvergenčno poročilo, je potrdil tudi slovenski finančni minister Andrej Bajuk. "Izkoristili bomo to možnost," je izjavil Bajuk. Kdaj bo država to storila, ni natančno povedal: "Pravočasno," je kratko dejal."Vsi naši načrti so osredotočeni na uvedbo evra," je poudaril minister. Poleg tega pa želi Slovenija na evro preiti s svojimi evrokovanci: "Hočemo slovenske kovance, a za njihovo kovanje potrebujemo pet mesecev," je povedal.

Želja Slovenije je priti na dnevni red junijskega vrha EU

Pozitivna ocena komisije in ECB o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo evra je eden od predpisanih korakov na poti k širitvi evroobmočja z novimi članicami, medtem ko končno odločitev sprejme vrh EU. Slovenija si je več mesecev močno prizadevala, da bi komisija in ECB to skupno konvergenčno poročilo pripravili že prej, tako da bi o vstopu države v evroobmočje, načrtovanem za 1. januar 2007, odločal že junijski vrh EU. Njen glavni argument je bil, da potrebuje dovolj časa za pripravo slovenskih evrokovancev - ker država možnosti lastnega kovanja nima, jih bodo kovali v tujini, in sicer na Finskem.

Komisar je sicer priznal, da je v primeru odločitve o širitvi evroobmočja na oktobrskem vrhu dva meseca za dokončanje priprav res "bolj malo časa", vendar poudaril, da te priprave že zdaj v vseh treh državah, ki želijo evro uvesti leta 2007, to pa sta ob Sloveniji še Estonija in Litva, zelo intenzivno tečejo. Bodo pa te težave z roki upoštevane v prihodnje, je še nakazal komisar. "Po letošnjem bo prihodnje konvergenčno poročilo pripravljeno maja 2008," je sporočil odločitev komisije in ECB.

Slovenija trenutno edina pripravljena

Edina, ki v tem trenutku že izpolnjuje kriterije za evro, je sicer Slovenija, je tudi ponovil Almunia. "Slovenija je edina, ki danes izpolnjuje vse kriterije. A to je danes, razvoja v prihodnje ne morem oceniti," je izjavil. Estonija in Litva kriterijev za evro ta hip ne izpolnjujeta in, kot je priznal predsedujoči na zasedanju, avstrijski finančni minister Karl-Heinz Grasser, je "Slovenija edina, ki jih" ter ima zato "največje možnosti za vstop v evroobmočje leta 2007".

Janša: Uvedbe evra ne more ogroziti nič več

Slovenija z uresničevanjem ukrepov, ki so potrebni za uvedbo evra, ne bo imela težav, tudi če bo poročilo sprejeto šele septembra, je na novinarski konferenci pojasnil predsednik vlade Janez Janša. Priprave na zamenjavo valute namreč potekajo že zdaj. Edina težava, ki se lahko pojavi, je kovanje evrskih kovancev. Kot je znano, se lahko kovanje začne šele potem, ko je poročilo o izpolnjevanju pogojev za vstop v evroobmočje že sprejeto, je še dejal Janša.

Kljub temu pa je Janša poudaril, da "na poti ni nič takega, kar bi lahko ogrozilo" uvedbo evra v Sloveniji, načrtovano za 1. januar 2007. Vlada bo po njegovih besedah tudi v prihodnjih mesecih vodila striktno javnofinančno politiko, tako da bo s koncem junija, ko bo Slovenija dopolnila tudi drugo leto članstva v evropskem sistemu menjalnih tečajev ERM II, izpolnjevala vse kriterije za vstop v evroobmočje.

Kriteriji za evro ali t. i. konvergenčni oziroma maastrichtski kriteriji so stabilnost cen oziroma nizka ali nična inflacija, ne previsok proračunski primanjkljaj (do treh odstotkov BDP), ustrezne dolgoročne obrestne mere in javni dolg pod referenčno mejo 60 odstotkov BDP, poleg tega pa mora kandidatka za uvedbo evra izpolniti pogoj najmanj dveletnega bivanja v pripravljalnici za evro, to je mehanizmu menjalnih tečajev ERM II, kamor je Slovenija vstopila 28. junija 2004.