Ljubljana - Družbi Gemag-center in Roga, lastnici družbe Voda Juliana v stečaju, sta odločno zavrnili vse navedbe družbe Radenska, da je predlagana prisilna poravnava v stečaju neizvedljiva tako iz pravnega kot poslovnega vidika. "Preseneča naju, da takšno izjavo podaja družba, katere direktor ne samo, da ima licenco za stečajnega upravitelja, ampak je celo sopodpisal kodeks stečajnih upraviteljev," je povedala direktorica družbe Gemag-center Nevena Tea Gorjup.
Direktor družbe Roga Marjan Krajnc, ki je prav tako sodeloval na novinarski konferenci, sklicani pred petkovim nadaljevanjem naroka za prisilno poravnavo v stečaju na kranjskem sodišču, pa je med drugim poudaril, da vse to, kar Radenska počne v zadnjem času, " predvsem pa odkup terjatev, s katerim je pridobila mesto v upniškem odboru, potrjuje, da je edini namen uničiti konkurenta na trgu". Dodal je, da so poslovni rezultati Radenske "katastrofalno" padli v primerjavi s predlanskim letom, vendar pa "to ne bi smelo biti razlog za tako nizkotno obnašanje te družbe".
"Sporočamo, da smo tudi mi pripravljeni narediti vse, kar je dostojno, kar je korektno poslovno in kar je pravno pokrito ter s čimer lahko vzdržimo tudi v sodnih procesih, da dokažemo, da smo tisti, ki smo korektno, pošteno in na transparenten način pridobili to družbo, in da nameravamo to družbo tudi v prihodnje ohranjati ter z njo dosegati dobre poslovne rezultate," je povedal Krajnc in dodal, da Voda Juliana že v dosedanjem obdobju poslovanja dosega dobre poslovne rezultate.
"Načrt je korektno pripravljen"
Predlagani načrt finančne reorganizacije družbe Voda Juliana v stečaju, tako Gorjupova, je korektno pripravljen in vsebuje vse bistvene elemente za njegovo presojo in tudi potrditev predlaganih ukrepov za poplačilo upnikov, tudi po mnenju stečajnega upravitelja in upniškega odbora. Poudarila je še, da so s finančnim načrtom reorganizacije zagotovljeni ustrezno poplačilo upnikov za nazaj in pogoji za nadaljnje poslovanje družbe.
"Z načrtom sva predlagatelja ponudila 100-odstotno poplačilo upnikov s konverzijo njihovih terjatev v lastniške deleže. Za to možnost se je do sedaj odločilo 59 upnikov, ki skupno konvertirajo v lastniški delež najmanj 867 milijonov tolarjev svojih terjatev. Privilegirane terjatve v višini 56 milijonov tolarjev bodo pa v pretežni meri že poplačane iz tekočega poslovanja družbe v času trajanja stečajnega postopka. To se bo zgodilo, kot kažejo poslovni rezultati družbe, ki so ves čas stečaja pozitivni, verjetno že pred pravnomočno potrditvijo prisilne poravnave v stečaju," je pojasnila Gorjupova.
Preostalim upnikom sta lastnika na podlagi načrta finančne reorganizacije zagotovila poplačilo njihovih terjatev v višini 20 odstotkov v šestih mesecih od dneva pravnomočne potrditve prisilne poravnave v stečaju. Za poplačilo tega dela terjatev sta podala tudi ustrezne garancije, ki ne temeljijo samo na postavkah projekcije prihodkov iz poslovanja, kar hoče po besedah Gorjupove v svojih izjavah prikazati Radenska.
Plačilo teh terjatev je po njenih pojasnilih zavarovano z izjavo Nove Ljubljanske banke, da bo podala bančno garancijo družbi Voda Juliana v stečaju v primeru potrditve prisilne poravnave v stečaju; z notarsko potrjenimi izjavami treh največjih upnikov družbe Voda Juliana v stečaju - Študentski servis, Copy center in Nevija -, da bodo v primeru, če likvidnostne razmere v družbi Voda Juliana ne bi omogočile poplačila dela svojih terjatev, ki predstavljajo več kot 60 odstotkov dela terjatev, ki se denarno poplačajo, še dodatno konvertirali v delnice družbe Voda Juliana; in podano notarsko potrjeno poroštveno izjavo slovenske družbe, katere poslovni rezultati so za leto 2004 bistveno ugodnejši od rezultatov Radenske. Katera je ta družba, Gorjupova in Krajnc danes še nista želela razkriti.
Ob tem sta lastnika Vode Juliana v stečaju poudarila, da sta v načrtu finančne reorganizacije tudi jasno nakazala izvedbo nujno potrebnih aktivnosti za zagotovitev zakonitih pogojev za izvajanje registrirane dejavnosti družbe Voda Juliana v stečaju. Za ta namen so v okviru načrta po njunih zagotovilih zagotovljena in predvidena tudi finančna sredstva. Dodala sta, da bi lahko te aktivnosti začela že pred meseci, če Radenska ne bi od tistega trenutka dalje, ko ni uspela pridobiti 100-odstotnega lastništva nad Vodo Juliano v stečaju brez prevzema obveznosti do poplačila upnikov, po vseh možnih načinih zavlačevala začetek in nadaljevanje postopka prisilne poravnave v stečaju.