Ljubljana – Agencija za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) bi lahko že prihodnji teden ostala brez predsednika uprave in s tem postala neoperativna. Aktualna predsednica uprave Dagmar Komar bo agencijo vodila le še do 15. septembra, vlada pa še ni zagotovila njenega naslednika.
Komarjeva je ob odstopu v začetku julija povedala, da je AUKN pripravljena voditi najdlje do sredine tega meseca. Vlada je torej imela dovolj časa, da bi poiskala njenega namestnika. A do zdaj se to ni zgodilo.
Komarjeva pa je nedavno pojasnila, da je pripravljena svojo funkcijo opravljati tudi po 15. septembru. A kot so sporočili z AUKN, do danes z ministrstva za finance ni prejela pisnega dogovora o podaljšanju naloge.
Kdo bo od sobote naprej vodil agencijo, smo vprašali tudi ministrstvo za finance. Skopo so nam odgovorili, da »ministrstvo za finance prihodnjih kadrovskih odločitev vlade v skladu s stalno prakso komuniciranja ne pojasnjuje javnosti«.
Vlada do sobote ne more zagotoviti naslednika Komarjeve. Zakon o upravljanju kapitalskih naložb sicer predvideva možnost imenovanja v. d. predsednika uprave, a tudi tega bi moral na predlog vlade potrditi državni zbor, ki pa do sobote ne bo zasedal.
Ohromitev agencije
Pravnik dr. Rajko Pirnat je za Delo pojasnil, da agencijo po zakonu navzven ne zastopa uprava, ampak predsednik uprave. »Nujno je, da se izpelje postopek imenovanja vršilca dolžnosti predsednika uprave. Razumno bi bilo, da do takrat svoje delo podaljša sedanja predsednica. Če se ne eno ne drugo ne bo zgodilo, pa ta trenutek ne vidim možnosti, kako bi lahko bil AUKN sploh operativen,« pravi Pirnat, ki opozarja, da je lahko končna posledica ohromitev delovanja agencije. Te tako nihče ne bi mogel zastopati niti na skupščinah družb.
Poleg Komarjeve je v upravi agencije le še Peter Ješovnik, ki ga je parlament julija imenoval za vršilca dolžnosti člana uprave, čeprav zakon te možnosti ne predvideva. Ješovnik, ki se je ta teden vrnil z dopusta, prejšnji teden še ni imel niti pogodbe o zaposlitvi, menda jo je dobil šele nedavno. Ali jo je tudi podpisal, pa nismo izvedeli.
Zakon o holdingu gre v DZ
Delovna skupina parlamentarnih strank za upravljanje državnega premoženja je danes končala svoje delo. Vodja te skupine Marko Pogačnik (SDS) je povedal, da so okoli zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH) dosegli določeno politično soglasje in da so v zakonu upoštevali tudi nekatere predloge opozicije in upokojencev ter sindikatov, tako da ni vsebinskih razlogov za morebitni referendum, s katerim se je grozilo.
Predlog zakona, ki naj bi ga državni zbor obravnaval že na prvi septembrski seji, predvideva preoblikovanje Slovenske odškodninske družbe v SDH in ukinitev AUKN. Kapitalska družba bo postala hčerinska družba SDH, razmerja med njima pa bodo urejena po zakonu o gospodarskih družbah. Modra zavarovalnica ostaja na Kadu, kdo bo upravljal delež v Zavarovalnici Triglav, pa menda še ni dorečeno. Sestava nadzornega sveta SDH pa ostaja neusklajena, saj se opozicija in socialni partnerji ne strinjajo z rešitvijo, ki jo je predlagala koalicija.