Brezposelnim ukinili plačevanje šolnin

Zavod za zaposlovanje z denarjem lahko poravna le stroške osnovnošolskega izobraževanja za brezposelne.

Objavljeno
07. september 2012 23.25
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Z novim šolskim letom je 263 brezposelnih oseb, ki jim je zavod za zaposlovanje plačeval šolnine, letos dokončno ostalo brez sredstev, ki bi jim omogočila dokončanje šolanja. Nekateri med njimi imajo zagotovljeno celo delovno mesto, če bi končali šolanje.

Devetindvajsetletna Tina je že pet let prijavljena na zavodu za zaposlovanje. Kot diplomirana predšolska vzgojiteljica ne more dobiti zaposlitve, zato so ji na zavodu svetovali, naj se prešola v kozmetičnega tehnika. Letos se vpisuje v 4. letnik srednje zdravstvene in kozmetične šole v Mariboru, kjer mora za en letnik plačati 2300 evrov šolnine. Prvi dve leti so ji šolnino plačevali na zavodu, na začetku tretjega letnika pa se je zataknilo. Na zavodu so vsem, s katerimi so imeli pogodbo o financiranju, povedali, da pogodb še ne morejo podaljšati, ker z ministrstva za šolstvo niso dobili denarja. Zadeva naj bi se uredila do decembra, ko so jim dokončno sporočili, da je zmanjkalo denarja. Enako usodo kot Tina ima po podatkih zavoda za zaposlovanje še 262 brezposelnih.

Valentina Zadravec Predovnik z zavoda za šolstvo je pojasnila, da so udeleženci programov, s pomočjo katerih bi se prešolali in tako lažje dobili zaposlitev, žrtev zapletenega sistema financiranja ter zmanjševanja proračunskih sredstev.

V projektu šolanja za brezposelne je bil v preteklosti namreč vedno v ospredju program dveh ministrstev in tudi deljeno financiranje med ministrstvom za šolstvo in ministrstvom za delo. Šolnine je pokrivalo ministrstvo za šolstvo, pravice, kot so dodatki za prevoz, dodatki za izobraževanje oziroma štipendije, pa ministrstvo za delo. Lani pa se je zapletlo. Program izobraževanja je bil sprejet julija 2011 za šolsko leto 2011/2012 in je natančno opredeljeval predvideno število udeležencev izobraževanja, višino sredstev za šolnine in višino sredstev za denarne dajatve udeležencem. Septembra, na začetku šolskega leta, ko na zavodu začenjajo brezposelne vključevati v šole, so bila na voljo le sredstva za denarne dajatve, medtem ko jim je ministrstvo za šolstvo sredstva za šolnine s pogodbo v resnici namenilo šele februarja, sredi šolskega leta.

»Pri tem so nas takoj opozorili, da bo višina teh sredstev zaradi spremembe proračuna nižja, kot je bilo prvotno določeno. Ker smo že vnaprej vedeli, da bo denarja za šolnine zmanjkalo, smo bili prisiljeni njihovo plačevanje omejiti na brezposelne, ki bi v šolskem letu 2011/2012 končali šolanje. Pri tem je izpadlo 263 oseb, ki se še niso vpisovali v zadnji letnik. Februarja, ko smo z ministrstva za šolstvo dobili pogodbo, ki je zagotavljala dovolj sredstev, je bilo v enem od členov navedeno, da gre za okvirno višino sredstev in da ministrstvo lahko naknadno zmanjša pogodbeno vrednost. Nismo si mogli privoščiti, da bi tvegali, nato pa šolnin ne bi mogli izplačati,« je zagato zavoda pojasnila Zadravec Predovnikova.

Letos je ministrstvo za delo zavodu namenilo le 522.000 evrov, s čimer lahko poravnajo le stroške osnovnošolskega izobraževanja za brezposelne, za katerega šolnin sicer ni treba plačevati, zato s tem denarjem brezposelnim financirajo prevoz in nakup šolskih potrebščin.

In kakšne možnosti ima 263 brezposelnih, da konča šolanje? Na skladu za razvoj kadrov, ki ima letos za ta namen na voljo slabe tri milijone evrov, lahko kandidirajo za povračilo sredstev, vendar morajo denar najprej sami zbrati, sklad jim sredstva povrne šele naknadno. To pa je za večino nemogoče.