Darja Radić o TEŠ 6: Gradimo najdražjo elektrarno na svetu

V šoštanjski termoelektrarni niso upoštevali zahtev vlade, zato poroštva ne more biti, meni Darja Radić.

Objavljeno
29. avgust 2011 14.25
Posodobljeno
29. avgust 2011 14.25
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – »Vlada se je odločila podpreti projekt TEŠ 6 po devetodstotni diskontni stopnji. Investitor se ni niti potrudil slediti tem zahtevam, zato v Zaresu menimo, da vlada predloga poroštva za 440 milijonov evrov posojila pri Evropski investicijski banki (EIB) ne bi smela potrditi,« pravi nekdanja ministrica za gospodarstvo in podpredsednica Zaresa Darja Radić.

Darja Radić je spomnila, da je vlada aprila na predlog ministrstva za gospodarstvo sprejela sklep, da bo državno poroštvo za gradnjo šestega bloka Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ 6) izdala le v primeru, če bo investitor pripravil nov, ustreznejši investicijski program. Pogoja za izdajo državnega poroštva sta upoštevanje vseh stroškov projekta in devetodstotna diskontna stopnja, ki bi zagotavljala ekonomsko uspešnost naložbe.

»Investitor (TEŠ) pa se je odločil, da bo upošteval sedemodstotno diskontno stopnjo, v reviziji novega investicijskega programa pa ne gre brez dvomov o vhodnih stroških, kar meče slabo luč na realnost predstavljenih podatkov. Logičen sklep je, da država za to ne da poroštva,« pravi Radićeva.

Snovalcem projekta še očita, da so se ukvarjali s pojasnjevanjem, zakaj je primernejša sedemodstotna diskontna stopnja, zanemarili pa so prizadevanja za znižanje cene projekta. »Gradimo najdražjo termoelektrarno te vrste na svetu,« opozarja Darja Radić. Dodaja, da poroštvo ne bo zadnja obveznost države.

Radić: Na lastno odgovornost

Sprašuje se, zakaj bi država zdaj prevzela odgovornost za projekt na breme davkoplačevalcev. »Poslanci Zaresa tega v parlamentu ne bodo podprli,« je prepričana podpredsednica Zaresa. Dodaja, da naj TEŠ in Holding Slovenske elektrarne projekt nadaljujejo na lastno odgovornost, ne na račun davkoplačevalcev.

Na pripombe, da so to državna podjetja, in vprašanje, koliko državnih poroštev je bilo doslej unovčenih, je Radićeva odgovorila, da mora država poskrbeti za ekonomsko ustreznost projektov, za unovčena poroštva pa ne ve. »Ključno je, da taki projekti nastajajo v ožjih krogih, vlado pa je treba postaviti pred dejstvo, da je treba dati poroštvo. To je treba končati,« je prepričana Radićeva.

HSE: Nepoznavanje energetike

»Trditev nekdanje gospodarske ministrice, da pogajanja z Alstomom niso bila zadostna, je za ekipo, ki je več mesecev vodila trda, naporna in zahtevna pogajanja, nesprejemljiva. Omejitev učinkov eskalacijske klavzule na končno ceno pod 100 milijoni evrov, ki bi na današnji dan znašala približno 150 milijonov evrov, ocenjujemo za velik dosežek, predvsem če upoštevamo dejstva, da je pogodba iz leta 2008 podpisana in veljavna,« pravijo v Holdingu Slovenske elektrarne.

Dodajajo, da zaustavljanje projekta ali njegova upočasnitev prav tako nista sprejemljiva, saj je to povezano z dodatnimi stroški brez dodane vrednosti, ki jih mora prav tako plačati investitor.

Trditev, da bi bilo bolj smiselno obnoviti bloka 4 in 5, pa po mnenju HSE kaže na nepoznavanje ekonomike, energetike in ekologije. Čudimo se, da takšne izjave daje ministrica, za katero smo na njene predloge pripravili več študij.

»Države in davkoplačevalcev državna poroštva v višini 440 milijonov evrov ne bodo stala nič, saj je možnost, da bi bila unovčena, tako rekoč nična. Nasprotno, projekt TEŠ 6 bo prispeval v državni proračun, saj bo država v 25 letih od TEŠ dobila od 50 do 60 milijonov evrov prihodkov, povezanih z zavarovanjem poroštev,« še trdijo v HSE.