Ljubljana - Davčna uprava pregleduje odvetnike: od 1. januarja do 30. junija je pri njih opravila 41 davčnih nadzorov. Pri 30 je ugotovila za 436.875 evrov dodatne davčne obveznosti.
»Nadzori z dodatno obračunanimi davčnimi obveznostmi predstavljajo 73,17-odstotni delež vseh nadzorov v projektu odvetniki. Dodatne davčne obveznosti so posledica nepravilnosti pri izkazovanju prihodkov, odhodkov, uveljavljanju olajšav ter nepravilnosti pri obračunavanju DDV,« je mogoče izvedeti v generalnem davčnem uradu.
Poglobljeni davčni nadzor pri odvetnikih je davčna uprava javno napovedala veliko vnaprej – nanj se je pripravljala že leta 2009. Nihče od odvetnikov ni oddal samoprijave, h kateri jih je davčna uprava spodbujala lani poleti.
Nadzor za spodbudo
Davčna uprava se je pri nadzoru odvetnikov posebej osredotočila na podatke iz obračunov davka od dohodkov iz dejavnosti in obračunov davka od dohodkov pravnih oseb. Zanimalo jo je obdobje od leta 2006 do 2011, pri čemer so bili davčni nadzorniki posebno pozorni na prikazovanje dobička, potem ko je davčna uprava že napovedala poglobljene davčne preglede v tej skupini zavezancev.
Zdaj v davčni upravi verjamejo, da so odvetniki postali natančnejši pri izkazovanju dohodkov in dobička, ker so pričakovali natančnejši nadzor: »Sklenemo lahko, da je vzpostavitev projekta davčnega inšpekcijskega nadzora odvetnikov pozitivno vplivala na vedenje davčnih zavezancev, saj so ti kljub znatni recesiji v letih 2010 in 2011 poslovno leto končali z rezultati, ki kažejo na povečanje prihodkov oziroma dobička v letu 2011.«
Več prihodkov in dobička
V davčnih obračunih odvetnikov, ki delujejo kot pravne osebe, davčna uprava zdaj namreč opaža večje vrednosti prihodkov in dobička. Odvetniki oziroma odvetniške pisarne pravne osebe so po podatkih generalnega davčnega urada leta 2011 skupaj napovedale 15 odstotkov več prihodkov kot leta 2010. Glede na leto 2009 se je vrednost prihodkov leta 2011 povečala za 46 odstotkov in vrednost dobička za 40 odstotkov. »Glede na veliko na novo ustanovljenih družb v letih 2010 in 2011 je razumljivo, da so leta 2011 tako prihodki kot tudi dobiček na zavezanca štiri odstotke manjši kot leta 2010. Če izvzamemo družbe, ki so bile ustanovljene v zadnjih dveh letih, ugotovimo, da so se tako prihodki kot tudi dobiček delujočih pravnih oseb v preteklih letih povečevali,« poroča davčna uprava.
Po lestvici navzgor
Pri zavezancih odvetnikih z dohodki iz dejavnosti, ki so zavezane dohodninskemu zakonu, davčna uprava po podatkih iz davčnih obračunov ocenjuje, da je njihove dohodke in dobiček najbrž tudi načela recesija, toda: »Gledano z vidika posameznega davčnega zavezanca, ki je oddal obračun, je mogoče leta 2011 zaznati dvig dobička za dva odstotka glede na leto pred tem. To povečanje lahko z vso zanesljivostjo pripišemo poostrenemu nadzoru davčnega organa, ki se kaže v tem, da so zavezanci že leta 2011 oddali obračune z višje izkazanimi davčnimi osnovami.«
Pri zavezancih z odvetniško dejavnostjo davčni nadzorniki ugotavljajo še, da jim gre pri dohodkih zdaj vendarle bolje, kakor pred leti: »V letu 2011 je mogoče zaznati zmanjševanje števila zavezancev brez dohodninske napovedi in povečevanje števila zavezancev, ki so v prvem dohodkovnem razredu. Prav tako je zaslediti zmanjševanje števila zavezancev v drugem dohodkovnem razredu na račun zavezancev, ki so v najvišjem, tretjem dohodkovnem razredu.«
Po podatkih iz odmere dohodnine za leto 2009 je bila petina odvetnikov in notarjev uvrščena v najnižji dohodninski razred od treh po davčni lestvici, v drugega 24,47 odstotka in v najvišji razred 56,16 odstotka odvetnikov in notarjev.
V generalnem davčnem uradu verjamejo, da so vnaprej napovedani poostreni pregledi odvetnike in odvetniške pisarne na splošno spodbudili k prostovoljnemu plačevanju davčnih obveznosti.