EU načrtuje prepoved objave bonitetnih ocen držav v krizi

Evropski komisar Barnier predlaga: ESMA naj ima pravico, da začasno prepove objave bonitetnih ocen.

Objavljeno
20. oktober 2011 10.33
Posodobljeno
20. oktober 2011 11.30
M. Gr., zunanja politika
M. Gr., zunanja politika
V dolžniški krizi, ki je zajela evroobmočje, so agencije, ki izdelujejo bonitetne ocene posameznih držav, postale tarče silovitih kritik. Ne brez razloga: njihova ocena, s katero znižajo kreditno sposobnost posamezne države, navadno samo še poslabša že tako neugodni finančni položaj prizadete države in le še prispeva k dodatnemu zaostrovanju krize.

Michel Barnier, evropski komisar za notranji trg in storitve, je zasnoval radikalni predlog, s katerim se želi postaviti po robu pogubnim posledicam, ki nastajajo zaradi zniževanja bonitetnih ocen držav.

V zaupnem predosnutku novele zakona o bonitetnih hišah, o katerem poroča Financial Times Deutschland, Barnier predlaga, da bi novi evropski nadzorni organ trga kapitala ESMA dobil pravico, da »začasno prepove« objavo ocene o plačilni sposobnosti posamezne države.

Evropska komisija želi z omenjenim predlogom pomagati državam, ki se pogajajo o prejemu finančne pomoči, denimo iz evropskega kriznega sklada EFSF ali od mednarodnega denarnega sklada. S prepovedjo naj bi preprečili, so zapisali avtorji zaupnega predosnutka, da bi v »neprimernem trenutku« objavljena ocena imela »negativne posledice za finančno stabilnost države in možne destabilizirajoče učinke na svetovno gospodarstvo«.

Barnierjev predlog je posledica dolžniške krize v evroobmočju in z njo povezane silovite kritike bonitetnih agencij. Mnogi politiki in ekonomisti jim namreč očitajo, da so popolnoma napačno ocenile položaj posameznih držav in da so s svojimi vrednotenji samo že zaostrile krizo. Znižanje bonitetne ocene redno vodi do nemira na mednarodnih trgih.

Da bi ESMA neki bonitetni hiši smela začasno prepovedati objavo bonitetne ocene posamezne države, morajo poleg pogajanj o finančni pomoči tej državi, ki morajo biti v teku, biti izpolnjeni še nekateri drugi pogoji. Prepoved bi bila zato upravičena le, če bi z morebitno objavo bonitetne ocene posamezne države utegnili nastati problemi tudi v drugih državah oziroma če bi objava ogrozila evropski finančni sistem kot celoto. Pred izdajo prepovedi objave bonitetne ocene bi se ESMA morala posvetovati tudi z drugimi nadzornimi institucijami.