Ljubljana – »Nova strategija evropske komisije za zagon gradbeništva prinaša nov veter v gradbeni sektor, bojimo pa se, da nekatera slovenska podjetja takrat ne bodo več obstajala,« opozarja samostojna svetovalka zbornice gradbeništva na GZS Valentina Smrkolj.
Že včeraj smo poročali, da je evropska komisija pripravila strategijo za spodbujanje gradbenega sektorja. »A zagon gradbeništva iz tega naslova je lahko uspešen, če se bosta tako zasebni kot javni sektor že zdaj začela pripravljati na novo evropsko strategijo. To v praksi pomeni, da bomo morali v relativno kratkem času pripraviti dobre projekte ter ustrezno investicijsko in projektno dokumentacijo, s katero bomo sploh lahko kandidirali,« pravi Valentina Smrkolj.
Ta poslovne priložnosti vidi za izdelovalce projektne dokumentacije, za različna specializirana svetovalna in inženirska podjetja ter tudi za izvajalce del. Hkrati je ta strategija lahko tudi poslovni izziv za slovensko industrijo gradbenih materialov in proizvajalce izdelkov, namenjene energetsko učinkoviti izrabi energije.
Naša sogovornica ob tem našteva, da je za spodbujanje gradbeništva v Sloveniji potrebna pospešitev predvidenih projektov, izboljšanje sistema javnega naročanja in vodenja javnih naročil gradnje ter preprečitev zahtev javnih naročnikov po visokih jamstvih. Ob tem opozarja, da se banke iz gradbeništva umikajo, zato je nujno treba doseči bančno financiranje projektov. Poleg tega je treba tudi poceniti drag zemeljski plin, doseči je treba, da projektantski popis del s predizmerami postane obvezni del projektne dokumentacije, nujna sta tudi poenotenje popisov del in zasnova sistema nadzora prenizkih cen ponudnikov storitev gradnje ter tako dalje.
Evropska komisija pa še poziva države članice, naj bolj uporabljajo evropske mehanizme za spodbujanje in financiranje projektov. Evropska investicijska banka je pripravila 120 milijard evrov težak sveženj posojil za infrastrukturne projekte. Evropska komisija daje poudarek predvsem energetsko učinkoviti gradnji in trajnostni rasti.