Inšpektorji IMF, EU in Evropske centralne banke (ECB), t.i. trojke, so v Grčiji ta mesec zaključili revizijo stanja grških javnih financ. V osnutku njihovega poročila, ki ga je pridobila agencija AP, opozarjajo, da je država zgrešila ciljne vrednosti zadolževanja. Prav tako so bile nezadostne izvedene reforme.
Ob tem strokovnjaki trojke ocenjujejo, da dinamika grškega dolga ostaja "izjemno zaskrbljujoča". Vzdržnosti zadolževanja ni okrepil niti dogovor o drugem rešilnem paketu za Grčijo, ki so ga evropski voditelji sprejeli julija. Kljub temu člani misije, v izogib bankrotu, priporočajo, naj se Grčiji izplača nova tranša posojila.
A grški časnik Kathimerini danes poroča, da bi lahko pritok svežega denarja Grčiji prekinila nesoglasja med EU in IMF. Po navedbah časnika zavzema IMF precej strožje stališče glede potrebnih pogojev za izplačilo, po ocenah strokovnjakov sklada pa naj bi bila EU v odnosu do reševanja grških težav preveč optimistična, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Grčija je z državami članicami območja evra in IMF maja lani dosegla dogovor o 110 milijard evrov vrednem posojilu, vendar je bila v zameno za pomoč prisiljena sprejeti stroge varčevalne ukrepe in izvesti številne reforme. Atene imajo pri tem veliko težav, ukrepom oblasti pa močno nasprotujejo tudi grški državljani.
Voditelji držav članic območja evra so 21. julija potrdili drugi paket finančne pomoči Grčiji, ki predvideva 109 milijard evrov dodatne pomoči iz javnih virov ter sodelovanje zasebnega sektorja.