Ljubljana – Urad za preprečevanje pranja denarja je vladi poročal o delu v letu 2011. Lansko leto je bilo po obsegu dela na nekaterih področjih rekordno, kljub temu ima urad vse manj denarja.
»Po številu sporočenih sumljivih transakcij je bilo leto 2011 rekordno, saj so v uradu na podlagi teh transakcij na novo odprli 327 zadev. To je 40 odstotkov več kot leta 2010 ali dvakrat toliko kot leta 2006. Naraščanje števila sporočenih sumljivih transakcij je torej trend, ki ga med drugim pripisujemo tudi aktivnostim urada pri usposabljanjih zavezancev,« je sporočilo ministrstvo za finance.
Urad je sicer tako imenovana finančna obveščevalna enota, kar pomeni, da je ena njegovih glavnih nalog pošiljanje finančnih in drugih obveščevalnih podatkov pristojnim ustanovam.
Tudi urad ima svoje obveščevalce, ki so ga dolžni opozarjati na nakazila, pri katerih utegne biti v ozadju pranje denarja ali celo financiranje terorizma. O sumljivih nakazilih denarja urad najpogosteje obveščajo banke, od katerih je lani dobil 73 odstotkov takšnih namigov, kakšno desetino pa od policije in drugih državnih organov. Urad obvestila analizira, potem pa podatke in dokumentacijo izroči pristojnim ustanovam. Ugotavlja, da je bilo leto 2011 uspešno: »Po končani analizi sumljivih transakcij je urad v letu 2011 končal obravnavo 256 zadev ali 23 odstotkov več kot leta 2010. Med zaključenimi zadevami jih je 157 ali 60 odstotkov več kot leta 2010 poslal v nadaljnjo obravnavo pristojnim organom.«
Izsledki, analize in dokazi urada dosežejo svoj namen, če se »izvajalci« znajdejo na sodišču. Po presoji urada je v primerjavi z velikim številom začetih postopkov število končnih sodb še vedno majhno, prepočasi nastaja sodna praksa.
Lani je bilo na različnih ravneh sodnega postopka 82 primerov, ki jih je spodbudil urad, povečuje se tudi število sodb za kaznivo dejanje pranja denarja, a v uradu še vedno ugotavljajo: »Ker so sodni postopki še vedno predolgi, ima to negativen učinek na hitrost vzpostavljanja sodne prakse v Sloveniji.«
Urad je imel lani na voljo 676.274 evrov, in čeprav statistika kaže na velik porast opravljenega dela, je denarja vse manj – iz proračuna je lani dobil deset odstotkov manj kot leta 2009.