Uvedba evra v Sloveniji je tudi priložnost za nepridiprave, da razširijo svojo dejavnost. Če se zaradi majhnosti trga tolarjev skorajda ni splačalo ponarejati, o evru tega ne moremo trditi. V letošnjem prvem polletju je bilo iz obtoka umaknjenih 300.000 ponaredkov evrobankovcev, od tega jih je bilo 44 odstotkov za 20 evrov in 36 odstotkov za 50 evrov, skoraj vse pa so pristojni zasegli v državah, kjer uporabljajo skupno valuto. V prihodnje bomo zato morali biti nekoliko bolj pozorni na ponarejeni denar.
Zaščiteni so tako kovanci kot bankovci. Najvrednejša kovanca imata tehnično zahtevno dvobarvno sestavo, dvoevrski ima na obodu tudi črke, številke in zvezdice. Tisti za 10, 20 in 50 centov so izdelani iz unikatnega nordijskega zlata, ki se uporablja izključno za kovance, različna pa je tudi oblika robov na posamezni vrednosti kovanca (zareze, vdolbine ...). Pristnost bankovca preverimo tako, da ga pogledamo, otipamo in obrnemo proti svetlobi. Če pogladite površino na sprednji strani, boste na nekaterih mestih občutili izbokline. Bankovci za 50 in več evrov imajo na zadnji strani številko, ki spreminja barvo – če jih nagibate, se številka spreminja iz vijoličaste v olivno zeleno in rjavo – tisti za 5, 10 in 20 evrov pa imajo na zadnji strani zlato rumen trak, ki je viden, če denar nagibate. Na traku sta označeni vrednost in simbol evra (€). Vsi bankovci imajo tudi oznako za slepe in slabovidne, in sicer jih lahko otipamo pri veliki oznaki vrednosti. Na apoenih za 200 in 500 evrov je oznaka za slepe tudi v obliki odebeljenih in navpičnih črtic. Kot je še zapisano na spletni strani www.evro.si , kjer je najti vse informacije o bodoči valuti, je vedno dobro preveriti več zaščitnih znakov. Če boste podvomili o pristnosti prejetega bankovca, ga primerjajte s tistim, o katerem ste prepričani, da ni ponarejen.
Policija svetuje prebivalcem, naj v primerih, ko sumijo, da so prejeli ponarejeno gotovino, v nobenem primeru ponaredka ne vračajo tistemu, ki ga je prinesel, in se ob tem ne izpostavljajo nevarnosti. Poleg tega naj ne nasedajo lažnim komercialistom ali menjavi denarja izven bank, temveč vse posle z evri opravijo na bankah. Pozorni naj bi bili tudi na bankovce višjih vrednosti, če se z njimi kupuje kaj majhnega ali čez vikend oz. praznike, policija pa poziva tudi k preverjajo zaščitnih elementov na evrskih bankovcih.
Preberite v sredinem tiskanem Delu