Kitajska krši zavezo o svobodni trgovini

Trgovinska zbornica EU, ZDA in druge države se soočajo z ovirami, ki jih Kitajski trg nastavlja tujim vlagateljem.

Objavljeno
08. september 2011 19.30
Posodobljeno
08. september 2011 19.46
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si
Peking - Kitajska tujim podjetjem, ki želijo vlagati na njenem trgu, nagaja z novimi in novimi ovirami, je danes opozorila Trgovinska zbornica EU na Kitajskem. Ob tem je Peking pozvala, naj tujim družbam zagotovi enakopravno obravnavo, povzema STA.

Peking se z očitki na račun oteževanja dostopa do kitajskega trga sooča že dlje časa. Podjetniki trdijo, da krši svojo zavezo o svobodni trgovini, pojavljajo pa se tudi kritike, da skuša tuja podjetja izriniti z obetajočih se gospodarskih področij, kot je denimo zelena energija.

V tej luči je zbornica, ki predstavlja 1600 podjetij iz EU, izpostavila predlagano omejitev, po kateri se s proizvodnjo okolju prijaznih avtomobilov na Kitajskem podjetja, ki so v več kot 50-odstotni tuji lasti, ne bi smela ukvarjati. Prav tako naj bi kitajske oblasti omejevale delovanje tujcev na področju gradbeništva in bančništva.

Težave so tudi na področju računalništva in telekomunikacij. Pri slednjih lahko denimo tuja podjetja sodelujejo le skupaj s kitajskimi, ki so vsaj v tretjinski lasti države. Te družbe pa prostora na telekomunikacijskem trgu ne želijo odpreti, je poudarila zbornica.

EU pa ni edina, ki se pritožuje nad kitajsko obravnavo tujih podjetij. K jasnejši in bolj pravični regulaciji na tem področju tako pozivajo tudi ZDA in druge države.

Tuje vlade sicer računajo, da bo Kitajska, ki naj bi letos zabeležila več kot devetodstotno gospodarsko rast, pomagala reševati svetovno gospodarstvo. ZDA, Japonska in EU namreč beležijo zelo skromno rast bruto domačega proizvoda (BDP).