Ljubljanska borza ta teden sledila pretresom v tujini

Borze na stari celini so današnje trgovanje začele neenotno, okrepitev blue chipov na ljubljanski borzi.

Objavljeno
12. avgust 2011 11.32
Posodobljeno
12. avgust 2011 11.32
Ljubljanska borza
Je. G., Ka. L., Delo.si
Je. G., Ka. L., Delo.si

Ljubljana, Frankfurt, Pariz, London - Potem ko so ta teden zaradi znižanja bonitetne ocene ZDA navzdol grmeli tečaji delnic po vsem svetu, je veliko izgubo na tedenski ravni zabeležila tudi Ljubljanska borza. Indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP je od minulega petka zdrsnil za skoraj šest odstotkov. Pocenili so se vsi blue chipi, največ pa so izgubile delnice Petrola.

Četudi Ljubljanska borza pri svojem trgovanju navadno ne sledi dogodkom v tujini, tokrat ni bilo tako. Kot je za STA pojasnil Andrej Zakotnik iz borznoposredniške družbe GBD, se zdi, da vlagatelji pri nas upoštevajo zgolj negativno svetovno dogajanje, ne pa tudi pozitivnega. Z drugimi besedami - ko tuje borze borze beležijo padce, jih tudi slovenska, ko tujina beleži rast, pa Slovenija temu ne sledi.

Danes rast blue chipov

Na Ljubljanski borzi je indeks blue chipov SBI TOP današnje trgovanje sicer končal pri vrednosti 674,43 točke, kar je 14,63 točke oz. 2,22 odstotka več kot včeraj. Podražili so se vsi blue chipi, najbolj pa delnice NKBM, ki so poskočile za skoraj pet odstotkov. Slabše so se delnice slovenske banke ob krepkem prometu odrezale v Varšavi.

Vlagatelji so danes opravili za 1,21 milijona evrov prometa. Najbolj so povpraševali po delnicah Krke, s katerimi so sklenili za 922.910 evrov poslov. Zaključni tečaj teh delnic se je pri tem zvišal za 3,77 odstotka na 58,01 evra, poroča STA.

Evropske borze neenotno

Borze na stari celini so današnje trgovanje začele neenotno, trenutno pa so osrednji indeksi na najpomembnejših borzah v zelenem območju.

Evropski organ za vrednostne papirje in trge (Esma) je najavil nove prepovedi prodaj na kratko v štirih državah območja z evrom. Skupna evropska valuta je sicer danes zdrsnila pod vrednost 1,42 dolarja.

Francija, Italija, Španija in Belgija so ali pa bodo v kratkem uvedle ali razširile prepovedi prodaj na kratko (short selling), je na spletni strani objavila Esma. S tem se države želijo zoperstaviti lažnim govoricam, ki destabilizirajo trge.

Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je trenutno pri okoli 2218 točkah, kar je 0,11 odstotka več kot ob koncu trgovanja v četrtek.

Indeks DAX na borzi v Frankfurtu je na ravni 5830 točk oz. 0,69 odstotka nad četrtkovo zaključno vrednostjo. Londonski FTSE 100 je doslej pridobil 0,40 odstotka in je pri približno 5184 točkah, na pariški borzi pa CAC 40 pridobiva 0,04 odstotka in je pri okoli 30901 točkah.

Francoski statistični urad je danes sicer objavil, da je francosko gospodarstvo je v drugem letošnjem četrtletju stagniralo. V prvem četrtletju pa je beležilo 0,9-odstotno rast.

Züriški SMI se krepi za 1,46 odstotka, milanski FTSE Italia All-Share za 0,47 odstotka, dunajski ATX pa je 0,53 odstotka pod izhodiščem.

Na podlagi podatkov o francoski gospodarski rasti, ki so razočarali analitike, se je danes znižala tudi vrednost skupne evropske valute. V primerjavi z ameriško valuto je evro zdrsnil pod mejo 1,42 dolarja, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Trenutno je na frankfurtski borzi za en evro treba odšteti 1,4178 dolarja.