Maja manjši prihodek od prodaje v industriji

Skoraj pet odstotkov je bil manjši kot aprila in več kot štiri odstotke manjši kot maja lani.

Objavljeno
20. julij 2012 13.38
Posodobljeno
20. julij 2012 14.08
*bsa* YASKAWA
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana - Statistični urad RS je danes objavil, da je bil prihodek od prodaje maja večji v rudarstvu, v predelovalnih dejavnostih pa manjši kot mesec pred tem. Po statističnih podatkih se je prihodek v maju v rudarstvu v primerjavi z aprilom povečal za več kot tri odstotke, medtem ko se je v predelovalnih dejavnostih zmanjšal za skoraj pet odstotkov. V primerjavi z majem lani se je prihodek v rudarstvu zmanjšal za več kot 17 odstotkov, v predelovalnih dejavnostih pa za štiri odstotke.

V prvih petih mesecih leta je bil prihodek od prodaje za več kot odstotek manjši kot v enakem obdobju lani. V tem obdobju je bil prihodek glede na enako obdobje predhodnega leta v rudarstvu manjši za več kot 11 odstotkov, v predelovalnih dejavnostih pa za odstotek.

Prihodek od prodaje je bil maja letos v vseh namenskih skupinah manjši kot aprila. V skupini proizvodov za vmesno porabo se je znižal za skoraj dva odstotka, v proizvodnji proizvodov za investicije za več kot sedem odstotkov in v proizvodnji proizvodov za široko porabo za več kot odstotek. V primerjavi z majem lani pa se je prihodek zmanjšal v večini namenskih skupin. Prav tako je bil prihodek v prvih petih mesecih leta manjši v večini namenskih skupin.

Prihodek od prodaje je bil maja na domačem trgu za nekaj več kot dva odstotka manjši, na tujem trgu pa za več kot pet odstotkov manjši kot aprila. Tudi v primerjavi z majem lani je bil prihodek od prodaje manjši na obeh trgih (na domačem za skoraj 11 odstotkov, na tujem pa za več kot odstotek). V prvih petih mesecih leta je bil prihodek na domačem trgu za osem odstotkov manjši, na tujem trgu pa za več kot odstotek večji kot lani v tem času.

Vrednost vseh v maju prejetih novih naročil je bila na enaki ravni kot v predhodnem mesecu in za več kot štiri odstotke manjša kot maja lani. Tudi v prvih petih mesecih je bila manjša kot v enakem obdobju lani, in sicer za več kot odstotek. Vrednost novih naročil z domačega trga je bila maja manjša za več kot štiri odstotke, vrednost novih naročil s tujega trga pa je bila večja za več kot odstotek. Glede na maj lani je bila vrednost naročil z domačega trga manjša za 14 odstotkov, vrednost naročil s tujega trga pa se je zmanjšala za več kot dva odstotka. V prvih petih mesecih letošnjega leta je bila vrednost novih naročil na obeh trgih nižja kot v enakem obdobju lani, sporoča državni statistični urad.