Bilje – Ministrstvo za kmetijstvo in okolje bo poskušalo kar najhitreje pomagati tistim kmetom, ki jih je letošnja suša najbolj prizadela, je med današnjim obiskom Goriške poudaril minister Franc Bogovič. Med ukrepi je poudaril tudi subvencije za kmetijsko pridelavo in celo možnost tako imenovane solidarnostne pomoči znotraj kmetijskega sektorja.
»V skladu z zakonom o odpravljanju elementarnih nesreč smo na občine že naslovili pobudo za popis škode. Zakon poleg popisov predvideva še program sanacije in, če to omogoča proračun, kratkoročno ukrepanje. To pomeni delno izplačilo škod v prvem letu in nato v naslednjem proračunskem letu. Na podlagi tako popisane škode je mogoče vložiti tudi zahtevke za zmanjšanje davkov iz katastrskega dohodka ter prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, po dogovoru s Skladom kmetijskih zemljišč pa bi lahko znižali tudi najemnino za zemljišča, ki so v lasti sklada,« je med obiskom na Goriškem dejal minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič. »Poleg tega bi tukajšnjim kmetom lahko pomagali še z namakalnim sistemom. Za sanacijo akumulacije Vogršček je zdaj izdelana idejna rešitev, za jesen je predvidena delna sanacija, jeseni prihodnje leto pa naj bi bila dokončana.«
Minister je dejal, da bi morali po ocenah stroke za sanacijo Vogrščka v prihodnjih dveh letih zagotoviti okrog 2,5 milijona evrov. »Sanacija bi potekala tako, da se v prvi fazi omogoči plastificiranje cevi, iz katere je zdaj mogoče črpati vodo, s čimer bi omogočili zajem iz višjih plasti, hkrati pa v tem letu tako ne bi bilo treba narediti izpustka Vogrščka. To pomeni, da se bodo v zadrževalniku nabrale jesenske in zimske padavine, za prihodnjo jesen pa sta predvidena izpust in dokončna sanacija.«
Pozivi za nadaljevanje gradnje namakalnega sistema
Direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Nova Gorica Branimir Radikon, ki je ministru predstavil najnovejše podatke o ocenjeni škodi v kmetijstvu zaradi letošnje suše na Primorskem, je poudaril, da se ta približuje že 35 milijonom evrov. Če dežja ne bo kmalu, bo suša trajno poškodovala marsikateri kmetijski nasad, zato so zbrani župani in kmetje ministra pozvali, naj čim prej pripravi tudi projekte za nadaljevanje gradnje namakalnega sistema v celotni Vipavski dolini.
»Gradnja namakalnega sistema bi bila občutno cenejša kot vsakoletno plačevanje odškodnin po suši kot naravni nesreči. Ni nujno, da bi povsod gradili le velike zadrževalnike, marsikje bi kmetom pomagali že manjši ali dovoljenja za namakanje z uporabo vode iz vodotokov,« je opozoril Ivan Kodrič, specialist za sadjarstvo Kmetijsko-gozdarskega zavoda Nova Gorica.
Slabe izkušnje z zapletenimi birokratskimi postopki
Številni udeleženci današnjega posveta z ministrom so opozorili, kako dolgo je treba čakati na izplačilo škod, tudi zaradi zapletenih birokratskih postopkov. »Izkušnje pri izplačilu škode zaradi poplav v letu 2009 še nismo pozabili. Prav tako ne, koliko časa smo čakali na denar,« je poudaril župan Kanala Andrej Maffi. »Preživeli smo že kar nekaj suš, a tako hude še ni bilo. Zato je treba v prihodnje poenostaviti postopke: kdor namreč hitro da, dvakrat da,« je prepričan briški župan Franc Mužič.
»V pogovorih s kmetijskimi svetovalnimi službami smo prišli na idejo o tako imenovani solidarnostni pomoči znotraj kmetijskega sektorja, kar pomeni, da bi se z območij, ki jih je suša manj prizadela, omogočil nakup krme za tiste živinorejce, ki hrane za živali nimajo. Tako jim tudi ne bi bilo treba zmanjševati čred. Ali bo ideja zaživela, pa bo odvisno tudi od organiziranosti znotraj kmetijskega sektorja,« je dejal minister Bogovič, ki je kot obliko možnih pomoči kmetom poudaril tudi izplačilo subvencij, s katerimi bi omogočili likvidnost kmetij. Na novinarska vprašanja, koliko denarja je za te ukrepe rezerviranega, pa je odvrnil: »To je vprašanje za finančnega ministra. Pomembno bo tudi sodelovanje s kmetijskimi svetovalnimi službami, da vidimo, kaj lahko naredimo v okvirih proračunske rezerve.«