Ljubljana - Banka Slovenije je kot pristop k sanaciji slabih bančnih terjatev predlagala štiri modele, od katerih je bil obširnejše obravnave delovne skupine parlamentarnih strak deležen le ta, ki ga je podprla vladna koalicija - torej prenos na (državno) agencijo izven bank, je danes povedala Alenka Bratušek (PS).
»Dva scenarija sta govorila o reševanju problematike slabih terjatev znotraj bank, vendar o teh dveh nismo kaj veliko govorili. Možnost, da bi oblikovali neke vrste jamstveno shemo, pa je zavrnilo že finančno ministrstvo. Koalicija se je na tistem sestanku (13. avgusta, op. p.) kar na hitro odločila, da je agencija najboljša in edina možna,« je povedala Bratuškova.
Zatrdila je, da Pozitivna Slovenija sicer takšnemu pristopu načelno ne nasprotuje in ne trdi, da reševanje težav s pomočjo agencije ni mogoče. »Treba pa je vedeti, kaj to pomeni za banke in za javne finance. Koalicija se je očitno za ta koncept odločila brez izračuna kakršnihkoli učinkov. Zato menim, da je ta koncept še daleč od relizacija, razen če ima koalicija več ocen o finančnih učinkih, pa nam jih niso predstavili,« je povedala Bratuškova.
»Poglejte, o tem, kakšen je obseg slabih ali spornih terjatev v bankah, je na zaprti seji odbora za finance in monetarno poltitiko ter državnega zbora govoril guverner Banke Slovenije , podatki so bili predstavljeni tudi na delovni skupini in mislim, da so bili povsod prisotni tudi predstavniki PS, tako da so te stvari znane,« se je na očitek, da razsežnost problema ni jasna, odzval Andrej Šircelj iz SDS.
Potrdil je tudi, da je koalicija usklajena glede tega, da se sanacijo bančnega sistema izpelje s pomočjo agencije, ki bo prevzela slabe terjatve, natančnejši postopki pa bodo opredeljeni z zakonom. »Besedilo zakona bo pripravilo ministrstvo za finance, in ko bodo osnovne teze dodelane, se bo sestala delovna skupina, jih preučila in dala pripombe. Ta postopek moramo izpeljati, in to sami, sicer nam bodo model za sanacijo določili drugi,« je povedal Šircelj.
Glede načina vrednotenja slabih terjatev pa je menil, da so za realnost prikazovanja podatkov odgovorne predvsem banke skupaj z revizorji, ki jim potrjujejo bilance.
Šircelj se je odzval tudi na izjavo Gregorja Viranta (DL), da je koalicija usklajena tudi glede prodaje NLB. »Predvsem smo usklajeni, da je prednostna zadeva sanacija. Privatizacija NLB je ves čas v igri, vendar moramo imeti zanjo tudi kakšnega resnega kupca.«