»Mojca Šircelj odstopila zaradi sodb evropskega sodišča«

Po oceni pravnega strokovnjaka bo moral Durs zaradi neupravičenih odločb vrniti več deset milijonov evrov.

Objavljeno
30. julij 2012 10.50
Posodobljeno
30. julij 2012 14.33
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Vzrok za odstop generalne direktorice davčne uprave Mojce Šircelj bi bili po mnenju doktorja davčnega prava Roka Snežiča lahko sodbi Evropskega sodišča.

Kot je za Finance pojasnil Snežič, je bila Mojca Šircelj vse od leta 2008 velika zagovornica preganjanja in oglobljanja zavezancev pri katerih so davčni organi odkrili kakršen koli račun, prejet od neplačujočega gospodarskega subjekta. Šircljeva naj bi po njegovih navedbah v zadnjih letih izdala več sto odločb zavezancem za plačilo davka na dodano vrednost, ki so isti davek že poravnali po izstavljenem računu svojim poslovnim partnerjem, ki so bili t. i. neplačujoči gospodarski subjekti. Davke naj bi davčna uprava tudi prisilno izterjala od zavezancev in s tem povzročila tudi propad oz. stečaj podjetja.

Konec junija pa je bila sprejeta sodba EU, ki v celoti spreminja prakso slovenskega davčnega organa. Sodišče je v sodbi poudarilo, da je pravica do odbitka DDV sestavni del sistema DDV in načeloma ne sme biti omejena. Kot še navaja Snežič, pravico do odbitka vstopnega DDV zavezancu ni mogoče odreči samo zato, ker ni preveril dobavitelja (sposobnost opraviti dobavo blaga oz. storitev, število zaposlenih, plačevanje DDV, ali je imel blago na voljo in ali je izpolnil obveznost glede napovedi in plačilo DDV). Večina odločb davčne uprave je namreč vsebovala prav slednje. Tudi v sodbah evropskega sodišča je bilo zapisano, da je davčni organ tisti, ki je dolžan dokazati goljufijo, če želi zavezancu pravico do odbitka DDV po vstopnih računih zaračunati še enkrat. 

Davčna uprava je po zakonu dolžna upoštevati sodbe sodišča EU. Po mnenju Snežiča sta prav sodbi vzrok za odstop Šircljeve, saj bo morala davčna uprava spremeniti omenjene davčne odločbe in vrniti neupravičeno odvzeto premoženje z zamudnimi obrestmi. Po oceni Snežiča naj bi šlo za več deset milijonov evrov. Možne so tudi odškodninske tožbe zaradi uničenja podjetij.

Snežič še zaključi, da je po njegovem mnenju treba uvesti odškodninsko odgovornost vodilnih na davčni upravi, vključno z direktorico v odhodu.