Kriva sta Brdo in Petelinjski hrib

Žarnić o Pircu in svoji razrešitvi: Samo pri projektu Brdo 
je škode za več kot 14 milijonov evrov

Objavljeno
20. oktober 2011 12.24
Posodobljeno
20. oktober 2011 12.24
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana – Roko Žarnić, minister za okolje in prostor, očita Primožu Pircu, direktorju Stanovanjskega sklada RS, »nasedla« Brdo in Petelinjski hrib v Pivki ter s tem povezano kršenje zakona o javnem naročanju. A včeraj je vlada razrešila Žarnića kot predsednika NS sklada. Silva Čeh

Žarnić je na novinarski konferenci povedal, da je škode pri projektu Brdo že za 14,4 milijona evrov, vrednost nezasedenih stanovanj v Petelinjem hribu pa znaša 3,3 milijona evrov. Pri projektu Brdo očita stanovanjskemu skladu, da je dela oddal Gradbenemu podjetju Grosuplje brez javnega naročila, saj sta bila na razpisu izbrana kot joint venture partnerja GPG in Nivo Celje skupaj. Po mnenju Žarnića podizvajalci ne bi ostali nepoplačani, če bi bila dela oddana zakonito, saj bi jih lahko poplačal Nivo Celje, ki ni šel v stečaj tako kakor GPG. Tako da je bil neposredno kršen 110. člen zakona o javnem naročanju, zato se je kot predsednik nadzornega sveta moral odzvati tako, kakor se je.

Drugi nasedli projekt so stanovanja na Petelinjskem hribu v Pivki, ki je bil, kakor je dejal Žarnić, spomladi 2008 čudežno hitro sklenjen, direktorju sklada Pircu pa je menda tudi v nekem trenutku ušlo, da pod močnim političnim pritiskom. Sklad je za stanovanja takrat plačal 3,2 milijona evrov, zdaj, ko je še zmeraj večina nezasedenih, je njihova vrednost 3,3 milijona evrov. Vodstvo sklada še vedno ni pripravilo dokumentacije o tem projektu, ki bi jo morali poslati na protikorupcijsko komisijo. Kakor je bilo razumeti Žarnića, je še vedno precej nerazčiščenega okoli tega, zakaj NS direktorju stanovanjskega sklada ni dovolil v zvezi z Brdom javne objave; vsekakor je Žarnić dejal, da se s to objavo ne more strinjati, če se (lahko) izkaže, da je zadeva v nasprotju z zakonom.

Še ena možnost za Pirca

Minister Žarnić je opisane probleme včeraj predstavil tudi vladi. Njen sklep daje Pircu možnost, da se izreče o vseh kršitvah, ki mu jih očita NS, je pojasnjeval. In kaj je potem z Žarnićem, ki ga je vlada včeraj razrešila z dveh predsedniških funkcij: kot predsednika NS stanovanjskega sklada in predsednika NS Eko sklada, saj mora obe zapustiti do 30. oktobra? Žarnić je dejal, da je to povezano z opozorilom protikorupcijske komisije. A podobno opozorilo so dobili tudi drugi ministri, ki morajo po sklepu protikorupcijske komisije odstopiti s tovrstnih položajev v treh mesecih, do 14. decembra. Kakor je poudaril Žarnić, vlada ni zahtevala njegovega odstopa s položaja nadzornika sklada, ker bi se NS motil glede stanovanjskega sklada, ampak predvsem zato, da se lahko formalno izpeljejo nadaljnji postopki. Na vprašanje, kdo ga bo na tem položaju zamenjal, ni znal odgovoriti, kandidata bi lahko iskali med preostalimi štirimi člani NS, dokler se ne bo začel postopek za izbiro in imenovanje novega. Katerim organom in katere papirje jim bo minister Žarnić poslal, na novinarski konferenci ni natančneje pojasnil, vsekakor bodo službe pripravile ustrezne dokumente in jih poslale ustreznim organom. Žarnić je le dejal: »To sem dolžan narediti.«

Minister je tudi povedal, da so s pripravo dokumenta o stanovanjski politiki že daleč. Če bi ostal na ministrskem položaju do konca mandata, bi jeseni prihodnje leto imeli ustrezno spremenjen stanovanjski zakon. Pri njem bi bil glavni poudarek na najemnih stanovanjih, ne pa na zdajšnjem subvencioniranju nakupov lastnih stanovanj. Kot družba smo namreč po njegovem zainteresirani, da imamo večjo gibkost zaposlenih, zato je pomembno, da lahko mladim ponudimo stanovanja tam, kjer bodo dobili službo. Roko Žarnić Foto Roman Šipič Bo Roko Žarnić kandidiral?

Na to vprašanje je minister odgovoril, da ga doslej ni nihče povabil, sam pa tudi ni v nobeni stranki. Zavrača tudi namige na politično ozadje odločitve NS stanovanjskega sklada.