Ljubljana - Koalicija Ustavimo TEŠ6, ki jo podpirata tudi evropska poslanca Ivo Vajgl in Lojze Peterle, je danes poslance znova pozvala, naj glasujejo proti predlogu zakona o poroštvu za projekt TEŠ 6. Z zakonom bi država jamčila za 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke (EIB). Vlado pa koalicija poziva, naj čim prej pripravi strategijo razvoja energetike, ki bo sledila politiki EU.
Poleg tega bi po pozivu koalicije Ustavimo TEŠ6 morala Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) kot investitor pripraviti alternativni scenarij brez TEŠ6, EIB ustaviti financiranje TEŠ6, slovenski pravosodni organi in evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) pa raziskati vse primere sumov koruptivnega ravnanja v zvezi s projektom.
Po Peterletovi oceni je vztrajanje na lignitu napačna strateška odločitev Slovenije. Peterle nasprotuje poroštvu, ker projekt ne upošteva evropskih okoljskih izhodišč in trendov. Vajgl pa je poudaril, da je proti projektu že od začetka. Po njegovem bo škoda za okolje, finance in ugled Slovenije večja, če bo TEŠ6 dokončan kot če ga zdaj ustavimo.
»To je projekt, ki ubija prihodnost,« meni predsednik Zaresa Pavel Gantar. Prepričan je, da je usoda državnega poroštva odvisna od tega, ali »so določeni centri moči uspeli prevzeti nadzor nad projektom«. Pravo vprašanje pa je ali so davkoplačevalci pripravljeni prevzeti okoljske in ekonomske stroške projekta in si jih porazdeliti.
V politična ozadja je prepričana tudi vodja slovenskega Greenpeacea Nina Štros, saj je spomnila, da »je lani državno poroštvo v DZ padlo, ker smo bili tik pred volitvami sicer bi poleg SD poroštvo podprla tudi SDS. To je bil taktični manever in tako bo tudi zdaj,« je dodala. Po izračunih Greenpeacea je projekt smiselno ustaviti na katerikoli točki, saj bi bil ta strošek minimalen v primerjavi s škodo, ki jo bo v 40 letih povzročil TEŠ6 (6,7 do 9,7 milijarde evrov).
Po mnenju Tomislava Tkalca iz Focusa TEŠ ni izpolnil pogoje vlade, ki jih je ta postavila v zameno za podelitev poroštva. Tkalec se je sicer vprašal zakaj je vlada sploh postavila pogoje, če zdaj odločitev za poroštvo prelaga na poslance. »Poroštvo je slaba odločitev,« meni Tkalec. Enako je menila Daša Kokole iz mladinskega združenja Brez izgovora. »Mi smo tisti, ki se bomo morali spopasti s posledicami,« je dejala.
»Danes protestiramo, jutri pa se bo odločalo,« je dejal Vili Kovačič iz organizacije Davkoplačevalci se ne damo. Meni, da poslanci ne morejo odločati o poroštvu za projekt, ki je v protikorupcijski preiskavi. Zavrnil je opozorila, da bi bila brez poroštva za TEŠ6 ogrožena polovica slovenske energetike. »Nasprotno, slovenska energetika bo ogrožena, ko bo TEŠ6 deloval, saj bodo morala druga podjetja subvencionirati ceno elektrike iz njega,« meni Kovačič, ki se zavzema za obnovo blokov štiri in pet.
Predstavniki koalicije Ustavimo TEŠ6 so pojasnili tudi, da naj bi parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko o predlogu zakona o poroštvu odločal v petek. Seja odbora je sicer sklicana, vendar je na dnevnem redu seje le ena točka, obravnava letnega poročila Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS za leto 2011. Odbor za finance je razpravo o zakonu prekinil 21. junija in nazadnje minuli četrtek, takrat za nedoločen čas.