Ljubljana – Urad za preprečevanje pranja denarja (UPPD) ugotavlja, da se na javnem seznamu nakazil iz Slovenije na izbrana območja najpogosteje pojavlja Ciper.
Urad od 18. oktobra lani objavlja javni seznam nakazil, ki presegajo 30.000 evrov, v države in območja, ki jih zajemata drugi odstavek 22.a člena in 38. člen zakona o preprečevanju pranja denarja. Seznam se nanaša na države, »v katerih ne veljajo ustrezni ukrepi za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja ter financiranja terorizma ali se ne izvajajo v zadostni meri«, in na države, »pri katerih obstaja večja verjetnost za pojav pranja denarja«. Na seznamu po 22. členu zdaj ni več Cipra, urad pa ga še vedno uvršča med države po 38. členu zakona.
V uradu o tej dvojni obravnavi Cipra pojasnjujejo: »Govorimo o dveh seznamih. Na seznamu držav iz 22.a člena zakona so uvrščene države, pri katerih ne veljajo ustrezni ukrepi za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja ter financiranja terorizma. Ta temelji na seznamu, ki ga objavlja in ažurira projektna skupina za finančno ukrepanje Financial Action Task Force, na kratko FATF.« Drugi seznam, ki ga omenja 38. člen zakona o preprečevanju pranja denarja, se nanaša na države in območja, pri katerih obstaja večja verjetnost za pojav pranja denarja ali financiranja terorizma. Ta seznam urad sestavi in objavi samostojno, a upošteva sezname več mednarodnih ustanov.
Na vprašanje, zakaj Cipra torej na prvem seznamu ni, na njihovem pa je, odgovarjajo: »Cipra ni na seznamu iz 22.a člena zakona o preprečevanju pranja denarja, ker ta temelji na seznamu, ki ga je objavila FATF. Smo pa to državo ohranili na tako imenovanem »skupnem seznamu iz 38. člena zakona«, saj na podlagi opravljene osnovne analize transakcij, povezanih s pravnimi in fizičnimi osebami ter transakcijskimi računi na Cipru, ocenjujemo, da glede na njihovo veliko število in vrednost obstaja verjetnost za pranje denarja.«