Do konca tega leta bo povprečna stopnja brezposelnosti v članicah OECD ostala 7,7-odstotna, v zadnjem četrtletju prihodnjega leta pa se bo približala stopnji 7,9 odstotka, napovedujejo v OECD. Da bi brezposelnost znižali na raven pred začetkom globalne krize pa bi morali odpreti kar 14 milijonov novih delovnih mest.
Največ brezposelnih je med mladimi in slabo izobraženimi, sicer pa so po stopnji brezposelnosti med posameznimi članicami OECD precejšnje razlike. Medtem ko je v ZDA že dlje časa 8,5-odstotna, v EU raste in je najvišja v Španiji — kar 24,6-odstotna; dvoštevilčno stopnjo brezposelnosti imajo tudi v Estoniji, Franciji, Grčiji, Italiji, na Madžarskem, Irskem, Portugalskem in Slovaškem.
Tudi delež dolgoročno brezposelnih je najvišji v EU. Med brezposelnimi v Uniji jih je namreč v povprečju kar 44 odstotkov brez dela dlje kot eno leto, v ZDA pa 30 odstotkov; se pravi, desetina več kot pred začetkom globalne finančne in gospodarske krize.
Še bolj skrb vzbujajoče pa je, da je v državah OECD število tistih, ki so brez zaposlitve dve leti ali dlje lani poskočilo na 7,8 milijona, kar pomeni, da se je od leta 2007 povečalo za 2,6 milijona – vsi ti živijo v revščini in socialni izključenosti.