Se zaradi poroštva glede TEŠ 6 obeta referendum?

Sklic izredne seje o poroštvih glede TEŠ 6 po mnenju poslanske skupine Zares vsebuje elemente neustavnosti.

Objavljeno
27. september 2011 16.24
Posodobljeno
27. september 2011 16.37
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana - Kolegij predsednika državnega zbora Ljuba Germiča je danes odločil, da bodo poslanci odločali o v petek predlaganem zakonu o poroštvu za projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj na izredni seji že jutri popoldne.

Podpisnik predloga zakona Andrej Vizjak (SDS) pričakuje sodelovanje vlade, v poslanski skupini Zaresa pa so prepričani, da bi bil zakon, če bi bil sprejet, nezakonit in neuporaben. Omenili so tudi možnost referenduma. »V imenu poslanske skupine Zares izražam osuplost in ogorčenje zaradi odločitve predsednika državnega zbora, da bo izredna seja o zakonu o poroštvu za TEŠ 6 že jutri. Pri tem ni upoštevan niti poslovnik državnega zbora niti zakon o zunanjih zadevah, postopek ima celo elemente neustavnosti,« je povedal Franco Juri.

Pojasnil je, da bi moral biti zakon o poroštvu države za posojilo 440 milijonov evrov Evropske investicijske banke za gradnjo TEŠ 6 sprejet po določenem postopku. Najprej bi morala vlada opredeliti pogajalska izhodišča za pogajanja z EIB, ta bi moral potrditi odbor državnega zbora za zunanje zadeve. Šele potem sta na vrsti zakon in poroštvena pogodba, ki ju potrdi državni zbor. Zakon za povrhu državnemu zboru predlaga vlada, saj gre za mednarodno pogodbo.

Da bi morala vse voditi vlada, meni tudi Andrej Vizjak. Po njegovih besedah je vlada ravnala napačno, ko je ocenila, da se z izdajo državnega poroštva za TEŠ 6 ne bo ukvarjala. Vizjak predlog zakona o poroštvu, ki ga je podpisalo 31 poslancev iz vseh poslanskih skupin, razen Zaresa in SNS, namreč razume kot jasno znamenje poslancev vladi, da je »problem zaprtja finančne konstrukcije TEŠ 6 ključen, nujen in v interesu države«.

Vizjak je pojasnil, da je projekt sredi izvedbe in da ni več časa za njegovo zaustavitev ali zamrznitev. Pri tem bi po Vizjakovih besedah nastala precej večja škoda, kot si jo predstavljajo nasprotniki projekta.

Vizjak pričakuje, da bo zakon o poroštvu za TEŠ 6 v državnem zboru dobil dvetretjinsko podporo. Juri je po drugi strani prepričan, da bo vlada dala negativno mnenje, saj je zakon v obravnavi v nasprotju s sklepi vlade, poleg tega bo verjetno neuporaben. Poleg šestih poslancev Zaresa bo proti zakonu gotovo glasoval tudi mlajši del SD. Franco Juri je še napovedal, da bodo ob sprejemu zakona začeli zbirati podpise poslancev za referendum o TEŠ 6, Luka Juri (SD) pa je objavil, da imajo podporo že 20 poslancev.

»Politična zveza dveh močnih političnih skupin pod vplivom lobija,« je Juri označil poslance, ki podpirajo zakon o poroštvu za TEŠ 6. Andrej Vizjak je, nasprotno, politizacije projekta obtožil predsednika Zaresa Gregorja Golobiča. Okoljevarstveniki poslance ob tem pozivajo, naj zakona na podprejo.

»Nelogično, netransparentno, nesmotrno. EIB bo vedela, kakšna pogajalska izhodišča ima Slovenija,« je predlog zakona o poroštvu za 440 milijonov evrov posojila EIB za projekt TEŠ 6 označil Pavel Gantar (Zares). »Kaj bo z zakonom, če pogajanja finančnega ministrstva o poroštvu z EIB ne bodo sklenjena? Lahko sledi tožba TEŠ proti državi, ker bi ta zavajala TEŠ,« dodaja Gantar. Zares bo predlagal preložitev izredne seje do takrat, ko bo vlada opravila ves postopek za dodelitev poroštva po pravilih.

Projekt, ki ves čas poteka, se je po Vizjakovi oceni zelo spolitiziral, še posebno zaradi intervencij predsednika Zaresa Gregorja Golobiča. »Nihče mi ne bo trdil, da je Zares tisti, ki je zdaj na okopih in prvi poklicani proti temu projektu, ker je nekako omogočil, da je projekt tam, kjer je,« pravi Vizjak. Prepričan je, da je bilo v vodenju projekta TEŠ 6 veliko napak, za kar bodo zahtevali kazni za odgovorne, vendar so alternative projektu slabe.

Vizjak se strinja, da je procedura sprejemanja predloga zakona o državnem poroštvu za TEŠ 6 unikatna. Opozarja, da iz poroštva ne bo nič, če vlada ne bo spoštovala znamenj in sprejetih odločitev v parlamentu.

Gantar in Juri sta zavrnila tudi očitke, da bi moral Zares sprejeti odgovornost za škodo, ki bi jo povzročilo prepozno odobreno poroštvo države za TEŠ 6. »Mi nismo od začetka vodili projekta tako narobe in zdaj ne bomo podprli neuporabnega zakona,« je dejal Gantar.

Okoljevarstveniki ogorčeni

Po odločitvi vlade, da se s poroštvom za TEŠ 6 ne bo ukvarjala, kar je pomenilo, da bo poroštvo odobreno prepozno, je na parket stopila skupina poslancev. »Majhne interesne skupine so dosegle ponovno odločanje in razpravo o TEŠ 6. Tokrat o državnem poroštvu, težkem 440 milijonov evrov, ki se lahko spremeni v najmanj 440 milijonov evrov veliko proračunsko luknjo, ki jo bomo krpali davkoplačevalci. Tik preden bo predsednik države razpustil državni zbor, je takšna ad hoc akcija nedopustna in v neskladju z ustaljeno prakso države, da zakon o poroštvu v državni zbor vloži vlada,« pravijo v Greenpeaceu, Focusu, Umanoteri, Ekologih brez meja in Slovenskem E-forumu. Poslance pozivajo naj zavrnejo zakon in naj jim ne »zaklenejo prihodnosti«.