Spiegel: reševalci evra se morajo bati za Slovenijo

Spletna stran nemške revije Spiegel na svoji naslovnici poroča o gospodarskih težavah Slovenije.

Objavljeno
03. avgust 2012 10.18
Posodobljeno
03. avgust 2012 10.38
A. V. B., gospodarstvo
A. V. B., gospodarstvo

»Opotekajoče se banke in zelo slaba gospodarska rast,« razmere v Sloveniji opisuje nemški Spiegel. Agencija Moody's je bonitetno oceno Slovenije znižal na le dve stopnji nad pragom, ki določa, da državi ni več pametno posojati denarja. Strokovnjaki zato napovedujejo, da bo morala v kratkem Slovenija zaprositi za pomoč iz reševalnih skladov EU.

Nemška revija opozarja, da so se že v začetku julija pojavile govorice, da bo Slovenija šesta država, ki bo zaprosila za denarno pomoč. Takrat je vlada Janeza Janše navedbe demantirala s pojasnilom, da bo varčevalni paket poskrbel, da se temu izognemo. A država se mora zadolževati z vse višjimi stroški, dostop do mednarodnih finančnih trgov pa je vse bolj omejen, ugotovitve bonitetne agencije Moody's navajajo v Spieglu.

Citirajo tudi nedavno izjavo ekonomista Jožeta P. Damjana, da ima Slovenija le še izbiro, ali bo zaprosila za pomoč za celoten proračun ali le za dokapitalizacijo bank. Nujnost pomoči pa ni vprašljiva. Damjan je še napovedal, da imajo slovenske banke od šest do osem milijard evrov slabih posojil, njihova sanacija bi slovenski deficit povečala za od 20 do 28 odstotnih točk. Obresti na obveznice države bi se zato zvišale na 12 odstotkov, kar je nevzdržno.

Zaradi svoje majhnosti Slovenija ne more resno zamajati evra, ugotavljajo pri Spieglu. Kljub temu bi prošnja za pomoč prišla ob nepravem trenutku, saj je usoda skladov za pomoč državam v težavah nejasna.

Spiegel še opozarja, da je država na lestvici konkurenčnosti Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) letos nazadovala s 45. na 57. mesto. Za to je kriv predvsem okoren trg dela, pomanjkanje posojil in neučinkovita birokracija.