Ljubljana – Delovna skupina parlamentarnih strank za upravljanje državnega premoženja, ki jo vodi poslanec SDS Marko Pogačnik, je danes izmenjala stališča in predloge o prihodnjem upravljanju 11 milijard evrov kapitalskih deležev države v podjetjih. Zdaj se bo do tega opredelilo še ministrstvo za finance in prihodnji teden naj bi pripravili sklepe, je povedal Pogačnik. Skupina bo delo končala do predvidoma 15. avgusta, nato bo sledilo usklajevanje s socialnimi partnerji, ki pa so nezadovoljni, ker niso vključeni že v pripravo zakona.
Pozitivna Slovenija je, kot je pojasnila Alenka Bratušek, zahtevala, da se najprej opredeli cilj in namen zakona o Slovenskem državnem holdingu: »Dokler tega ni, se z zakonom ne moremo ukvarjati.« PS med drugim nasprotuje izključitvi socialnih partnerjev in sprejemanju zakona po hitrem postopku. Opozarjajo, da nadzorniki holdinga ne bi smeli biti politični funkcionarji, da bi morali prej sprejeti strategijo upravljanja in da ni smiselno ločevati Kad in Modro zavarovalnico.
Skupine se v imenu SD udeležuje Franc Križanič, ki poudarja, da je zakon v celoti neusklajen s strokovno javnostjo in socialnimi partnerji. Zato meni, da bi bilo najbolje, če bi ga vzeli iz postopka in ga sprejeli po rednem postopku. Pravi, da podpirajo združevanje upravljanja premoženja, a so za drugačen koncept. Predvsem pa želijo drugačno – nepolitično sestavo nadzornega sveta ter natančnejša pravila in varovalke pri prodaji državnega premoženja.
Državljansko listo je danes zastopal mednarodni svetovalec Peter Kraljič, ki ga Gregor Virant vidi kot nadzornika holdinga. Kraljič meni, da bo pri holdingu ključno zagotavljanje nevtralnosti in kompetentnosti nadzornega sveta: »Če bo nadzorni svet imenovan nepolitično, je to lahko zgodba o uspehu, če pa bo političen, bo to zgodba o neuspehu.«
Na ministrstvu za finance sestanka ne komentirajo. Po neuradnih informacijah naj bi zakon zdaj predvideval tudi prenos neposrednih državnih naložb na holding.