Šušteršič zanika zamenjavo vodstva AUKN

Koaliciji se še ni uspelo uskladiti o predlogu zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), zato ga vlada ni potrdila.

Objavljeno
05. julij 2012 19.28
Posodobljeno
05. julij 2012 22.54
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana - Po napovedih ministra za finance Janeza Šušteršiča naj bi ga sprejela prihodnji teden. Neuradno je slišati, da naj bi takrat začela tudi postopek za razrešitev vodstva AUKN, a je Šušteršič to zanikal.

Če se koaliciji ne bo uspelo uskladiti o nerešenih vprašanjih zakona, bi si z zamenjavo vodstva Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) namreč lahko kupila čas za pripravo novega koncepta upravljanja državnih deležev. Vmes pa bi si z imenovanjem vladi naklonjene uprave agencije zagotovila vpliv nad državnimi podjetji. Sedanja uprava je namreč v zadnjih tednih kar nekajkrat ravnala drugače, kot je zahtevala vlada.

Minister pričakuje, da bi bil lahko zakon o SDH sprejet že julija, holding pa bi zaživel jeseni. »Takrat bo prenehal delovati tudi AUKN, zato usoda njene uprave v tem trenutku ni pomembna,« je dejal. A neuradno je slišati, da je vlada že iskala nove člane uprave AUKN.

Zamenjava vodstva agencije sicer ni preprosta. Razrešitev mora namreč potrditi državni zbor z absolutno večino (46 glasov), a le, če član uprave krši zakon ali kodeks upravljanja, če je pravnomočno obsojen, ne izpolnjuje pogojev za imenovanje, ni zmožen opravljati dela ali izda poslovno skrivnost. Spomnimo, da je ministrstvo za finance od uprave AUKN zahtevalo pojasnila zaradi neupoštevanja vladnega sklepa na skupščini Zavarovalnice Triglav, na podlagi česar naj bi nato »ukrepali«.

Prijava Grašiča in Goloba

Po navedbah AUKN je vlada člana uprave Danila Grašiča in Marka Goloba prijavila policiji zaradi domnevne izdaje zaupnih informacij o NLB iz gradiva vlade, a na agenciji pravijo, da so obtožbe neutemeljene. Šušteršič je povedal, da vlada te prijave ni podala, saj ni sprejela sklepa o tem. Priznal pa je, da so se zaradi te domnevne kršitve kriminalisti oglasili tudi pri njemu.
Golob in Grašič resno razmišljata o potencialnih pravnih ukrepih zaradi krive ovadbe.

Čeprav je minister to zanikal, je mogoče izvedeti, da so se v koalicijskih pogajanjih o predlogu zakona o SDH, ki smo ga predstavili v Delu, odprla številna vprašanja, ki spremljajo združitev upravljanja vseh neposrednih in posrednih državnih naložb v okviru SDH. Tako je menda nepojasnjen pravni vidik prenosa premoženja države, kot tudi premoženja, obveznosti in pravic Kapitalske družbe (Kad), DSU in Slovenske družbe. Nerešeno ostaja vprašanje razpolaganja s Kadovim premoženjem. Stranka Desus namreč zahteva opredelitev obveznosti holdinga do pokojninske blagajne. Poleg tega zahtevajo, da bi imeli upokojenci v nadzornem svetu holdinga svojega predstavnika. »Vsekakor zahtevamo, da imajo upokojenci svojega predstavnika v nadzornem svetu, sicer ne bomo podprli zakona,« je povedala poslanka Desusa Marija Plevčak.

Upokojenci grozijo z referendumom

Upokojenci so že ob predstavitvi novega koncepta upravljanja zahtevali ureditev, ki bo omogočala jasno lastništvo in sledljivost Kadovega premoženja, namenjenega pokojninski blagajni, česar pa predlagane rešitve ne omogočajo, saj združujejo vse državne deleže. Poleg tega po besedah Mirka Miklavčiča iz Združenja društev upokojencev Slovenije zahtevajo, da imajo upokojenci in sindikati v nadzornem svetu holdinga vsaj toliko članov, da jih ne bo mogoče preglasovati. Miklavčič pričakuje, da bo predlagane rešitve prihodnji teden obravnaval ekonomsko-socialni svet in da bo vlada njihove zahteve vključila v zakon. Če ne, se bodo zatekli k referendumu. »To je denar sedanjih in bodočih upokojencev,« opozarja Miklavčič.

Štrukelj zahteva opravičilo

Na vsebino predloga zakona o SDH se je odzval tudi predsednik Konfederacije javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj. Vlado je pozval k umiku »revolucionarnega dekreta o državnem premoženju«, ki da »spreminja odnose in izničuje dogovore z upokojenci, javnimi uslužbenci, sindikati, denacionaliziranci, žrtvami vojnega nasilja in drugimi ter vzpostavlja povsem nepregledno ureditev in prikrito spreminja demokratično dogovorjene obveznosti države do posameznih skupin«. Od ministrstva za finance pa zahteva opravičilo za laž, saj so mu njegovi predstavniki v sredo dejali, da se zakon še piše, čeprav je bil že pripravljen.

PS s svojim predlogom

Pozitivna Slovenija je v državni zbor vložila svoj predlog novele zakona o upravljanju kapitalskih naložb Slovenije, ki prav tako združuje upravljanje naložb na enem mestu in ukinja AUKN. Vendar novela ohranja ločenost premoženja po namembnosti. Stranka bo zakon predstavila danes.