»Uničili so gradbeništvo, zdaj bodo še turizem«

V prvih štirih mesecih letos je plača v gostinstvu padla na 700 neto za 184 ur dela v neugodnem delovnem času.

Objavljeno
20. julij 2012 22.10
protest gostinci bled
Boris Šuligoj, Koper, Špela Ankele, Kranj
Boris Šuligoj, Koper, Špela Ankele, Kranj

Koper, Bled – »Delam 12 ur na dan za 650 evrov. Oprostite za kisle nasmehe« in »V mojem delovnem prostoru je 40 stopinj Celzija, pot mi teče v potokih, za klimo pa ni denarja«. To sta dva napisa, zapisana še v treh tujih jezikih na tisočih letakih, ki so jih začeli sindikalisti deliti na Bledu, v Portorožu, Piranu, Ankaranu, Simonovem zalivu ...

To je prvi korak do konca naveličanih gostinskih in turističnih delavcev.

»Uničili so gradbeništvo, zdaj so na poti, da uničijo še turizem. Tako ne bo šlo več naprej,« so poudarili na današnji tiskovni konferenci Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije v Kopru, na kateri so opozorili na izjemno slab položaj zaposlenih v panogi. Dela je vedno več, plače pa so vse nižje. Razmere so mnoge pripeljale na rob, ko se resno sprašujejo, kako naprej.

V prvih štirih mesecih letos se je povprečna slovenska plača povišala za 1,5 odstotka na 1532 evrov (bruto), v gostinstvu pa je padla na 1095 bruto oziroma na 700 neto za 184 ur dela v neugodnem delovnem času, sobotah, nedeljah, praznikih, ponoči ...

Med zaposlenimi so tudi mladi z višjo in visoko izobrazbo, ki drugje ne dobijo dela, manjka pa tisoč kvalificiranih natakarjev in tisoč kvalificiranih kuharjev. Nihče se noče več izobraževati za tako slabo plačano delo, več kot 70 odstotkov zaposlenih ima pogodbe za določen čas,« je opozorila Irena Valenti, izvršna sekretarka dejavnosti gostinstva in turizma v Konfederaciji sindikatov Slovenije KS 90.

Plače v turizmu, ki velja za slovensko paradno dejavnost, so porazno nizke in velika večina jih prejema od 630 do 670 evrov na mesec. Danes so predstavili nekaj konkretnih plačilnih list, vendar imen podjetij niso razkrili. Kuhar v hotelu v slovenski Istri je prejel 804 evre, sobarica 553 evrov, natakar 729 evrov, receptor z višjo izobrazbo 686 evrov ...

Prihodnji teden bodo letake delili na avtocestnih počivališčih, zatem pred igralnimi saloni in vodnimi parki. Deliti letake bodo končali 15. avgusta na Primorskem, ko pridejo italijanski gostje. Septembra bodo nadaljevali z objavo seznama podjetij, v katerih kršijo pravice zaposlenih. Nato bodo proučili možnost krajših prekinitev dela, kar bi stopnjevali do konca leta.

Na Gorenjskem razdelili tisoč letakov

Med turiste, ki so se sprehajali po Bledu in uživali v okolici Bohinjskega jezera, so danes letake delili sindikalisti in študentje. »Tuji turisti so letake z zanimanjem vzeli v roke. Z gospodom iz Sarajeva sva se zapletla v pogovor, saj ni mogel verjeti, da je v Sloveniji, ki velja za zgledno urejeno državo, zaslužek natakarjev in kuharjev tako majhen. Dejal je, da imajo natakarji v Sarajevu okoli 500 evrov plače, a pri njih stane kava v lokalu 50 centov, pri nas pa je dvakrat, trikrat dražja,« je dejal David Švarc iz ZSSS.

Romana Oman, sekretarka območne organizacije ZSSS Gorenjska, je dodala, da so v okviru protesta za zaposlene v blejskih hotelih dopoldne pripravili sestanek, na njem pa so se osredotočili na najbolj pereče probleme, ki tarejo gorenjske turistične in gostinske delavce: »Predvsem smo govorili o nizkih plačah, neplačevanju presežkov ur in dejstvu, da so zaradi neprestanega dela gostinci na vrhuncu sezone čisto izžeti.«