Univerzalni plačilni nalog (UPN): učinkovit, a drag

Do zdaj na ZPS nismo opazili, da bi katera od bank zaradi učinkovitejšega poslovanja z UPN znižala svoje tarife.

Objavljeno
24. november 2011 08.42
Posodobljeno
24. november 2011 14.00
Jasmina Bevc Bahar
Jasmina Bevc Bahar
Pred letom dni se je obstoječim obrazcem za plačevanje obveznosti pridružil še univerzalni plačilni nalog (UPN), ki bo z novim letom dokončno nadomestil obstoječe načine plačevanja obveznosti. Potrošniki bodo imeli na razpolago en sam univerzalen obrazec za domača plačila in plačila v evroobmočje, s čimer bo poenostavljeno tako poslovanje potrošnikov kot tudi bank in podjetij, ki izdajajo plačilne naloge.

Banke so napovedale, da bo uvedba UPN povečala učinkovitost plačilnega prometa in posledično tudi zmanjšala njihove stroške, vendar do zdaj na ZPS nismo opazili, da bi katera od bank zaradi učinkovitejšega poslovanja z UPN delila svoje prihranke tudi s potrošniki, torej znižala svoje tarife. Še slabše, pri prehodu na nov način plačevanja smo opazili podražitve, ki jih banke opravičujejo z večjimi stroški. Doslej je slaba polovica bank za plačevanje na bančnem okencu zaračunala potrošnikom večjo provizijo za plačilni nalog in manjšo za posebne položnice, saj je slednje lahko obdelala strojno in so bili zato tudi stroški manjši.

Dve tarifi pri plačevanju z UPN


Izdajatelj plačila, podjetje, ki potrošnikom pošlje plačilni nalog, lahko za vnos sklica namreč uporabi tako imenovano vrstico OCR, ki banki omogoča strojno obdelavo podatkov. Takšen UPN deluje podobno kot posebna položnica in je za banko cenejši kot UPN, ki je izdan brez te vrstice. UPN brez OCR vrstice morajo namreč v bankah obdelati ročno, zato je plačilo tovrstnih UPN dražje.

Pri Sparkasse in BKS banki izbrali dražjo tarifo, pri Delavski hranilnici cenejšo


Pri ZPS smo pričakovali, da bodo banke obdržale takšen tarifni sistem, kljub temu pa sta se dve banki odločili, da bosta z uvedbo UPN prej ločeni tarifi poenotili  na ravni dražje tarife. Prizadeti bodo UPN plačevali pri Sparkasse in BKS banke. Srednjo pot, torej z novo tarifo nekje med obema starima, sta ubrali Deželna banka in NKBM. Pri prvi bomo za UPN z vrstico OCR v primerjavi s posebno položnico na bančnem okencu namesto 0,95 evra odšteli 1,5 evra, pri drugi banki pa 1,95 evra namesto 1,75 evra. Svetla izjema je le Delavska hranilnica, ki je tarifo izenačila na ravni cenejše storitve, medtem ko npr. Abanka, Poštna banka in Probanka nove storitve ponujajo po starih cenah.

Kaznovani bodo tudi uporabniki spletne banke, saj bodo pri Sparkasse za UPN z vrstico OCR odšteli 18 odstotkov več, pri NKBM pa 56 odstotkov več kot za posebno položnico.

Nasvet ZPS

Pri poslovanju z banko za potrošnike še vedno velja nasvet: če se vam zdi, da je banka predraga, jo zamenjajte. Na spletnem mestu www.zps.si lahko preverite svoje bančne stroške in ugotovite, da se zamenjava lahko zelo izplača. Izkušnje kažejo, da je za banke najboljši potrošnik tisti, ki ne opazi novosti in sprememb v plačilnem prometu.


Jasmina Bevc Bahar, Zveza potrošnikov Slovenije